“De Speeltuinmethode”

Slides:



Advertisements
Verwante presentaties
Vuistregels voor het ontwerpen van educatieve software
Advertisements

Welkom op de Julianaschool
Oranje Nassau Welkom.
Kinderen aan de “macht”
Concept Cartoons Voor ondersteunend materiaal zie:
Organisaties en management. Agenda  Les 2   1.1 Organisaties en 1.2Management  leren behandelde & mk wb 1.1 tm 1.5.
De ontwikkeling van de 7 competenties
Flitsbezoek Onderwijskundige leiders in de klas Reflectie in de school
Aandachtspunten voor een jeugdtraining
Kennis maken met Opbrengstgericht werken
Naschools sportaanbod Marijke de Groot Landelijke studiedag basisonderwijs.
Implementeren doe je samen
Hogescholen in Dialoog
Even voorstellen.... Presentatie PABO-2 september 2009
SAMEN AAN ZET Opbrengstgericht werken voor docenten.
met het onderwijs samen bijzondere leermiddelen
Schoolrijpheid Infoavond 2 februari 2012.
SAMEN AAN ZET Workshop voor leidinggevenden én docenten.
Volgen in SO / PrO Studiedag Speciaal Onderwijs 18 jan 2012
Het geven van een workshop
TRAINING GEVEN ALGEMEEN Tafeltennistrainer 2
Leidinggeven en coachen
Workshop Teamleiders OGW en sturen op OGW.
Workshop MT Opbrengstgericht werken Visie – Opbrengsten – Actie.
Leerlingenzorg op basisschool Los Hoes
SOCIALE COMPETENTIE Jacqueline Blaak-Venneman.
SLIM op uw juiste gewicht Gewichtstoename hoeft niet altijd met eten te maken hebben Leer tijdens de workshop hoe u dit herkent nieuwe visie ontstaan en.
Betrokkenheid op de werkvloer
De doelstelling van deze workshop is niet om u iets nieuws te leren.
Presentatie Bijeenkomst 4
Workshop werken met de Rapucation ‘hulpmiddelen’.
Workshop sportcongres Sportservice Zuid-Holland Marco van Berkel SLO.
Workshop werken met de Rapucation ‘hulpmiddelen’
Werkhoudingsproblemen bij hoogbegaafde kinderen
Visie & Strategie.
Workshop tafeltennis Spelenderwijs leren tafeltennissen vanuit een meer impliciete aanpak.
Workshop klassenmanagement
Weerbaarheid en zelfredzaamheid vergroten
Coaching week Rotterdam Academy.
Pedagogische theorieën
PROJECT 3 PEDAGOGISCH WERKEN IN DE WIJK Bijeenkomst 1, week uur Kwartaal 1, schooljaar 2014/2015 Klas: VQR2A Docent: Madeleine Meurs Mail:
Happy new year Goede voornemens.... Waardenlijst Neem de waardenlijst door. Omcirkel de vijf voor jou belangrijkste waarden van de groep waarop je werkt.
Pemwjk3. Programma tafeltjesronde over ruimte en materiaal Bespreek de inzichten die naar aanleiding van de tafeltjesronde over ruimte en materialen hebt.
Differentiëren & klassenmanagement
MATHEKINGS - 25 JAAR KINDEROPVANG HUMANITAS -MATHEKINGSTENTOONSTELLING BERLIJN - ONDERDEEL VAN EEN RIJK ONTWIKKELINGSAANBOD.
Studie-uitval in nuance Een onderzoek op zes Academies van De Haagse Hogeschool Rick Wolff en Sabine Severiens Risbo/EUR.
Funkey in de Haagse Beemden (Breda) Maud Lelkens Zaterdag 26 januari 2013.
Anders kijken, anders doen
Taal- en Interactievaardigheden in de Kinderopvang
Workshop MRT > RBO KVLO studiedag VO
Introductie ICT ICT Introductie.
Opvoedingssymposium JBGG
Sleutels, codes en aanwijzingen
4 HAVO wiskunde A hoofdstuk 4 n.a.v. de proef
Workshop MRT > RBO KVLO studiedag basisonderwijs Eindhoven
Module 6; didactisch handelen
Aantrekkelijk formuleren
Sleutels, codes en aanwijzingen
Sleutels, codes en aanwijzingen
Ontwerpen van een leerlijn voor zelfstandig leren en werken
Vergelijkingen oplossen
Workshop “de coachende praktijkopleider”
Schoolwide Positive Behavior Support (SWPBS)
Ontwerpen van een leerlijn voor zelfstandig leren en werken
Begeleiden Les 7.
Jij als werkplekbegeleider!
Jij als werkplekbegeleider!
ONTWERPEN LES: HELP! TEVEEL WATER!.
Instrument om teamwerking tegen het licht te houden
Training Observeren Kijken naar kinderen en leerkrachten
Transcript van de presentatie:

“De Speeltuinmethode” KVLO-studiedag: Autonomie:“Kinderen aan de Macht” R. Vorkink (docent PBD-PO Halo)

Organisatie van de workshop Les LO met groep 2/3 Montessorischool Zaal en arrangementen zijn (on)bekend Reno geeft les aan de kinderen Reno hanteert de PowerPointpresentatie U mag vragen stellen/inbreken tijdens de les!

Wat zijn uw verwachtingen?

Even afstemmen…….. Reguleren: Het zelfstandig op gang houden van een activiteit! Speeltuin: Veel arrangementen Uitdagende arrangementen Zelf ontdekken Eigen regels “Samenspelen” en/of “Alleen spelen” Geen opdracht en/of aanwijzing

Vraag…… Bewegen de kinderen nu meer of minder, beter of slechter zonder een uitleg en/of voorbeeld van mij? Geef ik niet teveel informatie welke de leerontwikkeling nu juist belemmert i.p.v. bevordert?

Ik neem u mee op reis……….. Naar (mogelijk) een andere “Kijk” op het bewegingsonderwijs… Kijk naar de mogelijkheden i.p.v. de onmogelijkheden……. Wat is er in uw situatie mogelijk…….. Pik de waardevolle dingen eruit…….. U hoeft het niet met mij eens te zijn………

Filmpje…….

“De Speeltuinmethode” Dont’s…… Do’s……. Geen voorbeelden Geen uitleg Geen “scheidsrechter” Geen didactische aanwijzingen Wel observeren Wel regels hanteren Wel regulering Wel stimulering Wel plezier

Lesgeefstijlen C oach I nstructeur O rganisator S cheidsrechter

3 Uitbouwfactoren: Arrangement Bewegingsuitvoering Reguleringswijze

Docenthandelingen Veelzijdige gedifferentieerde (open/gesloten) arrangementen bouwen Methodisch opgebouwd & vormgegeven Zo veel mogelijk materiaal gebruiken Veiligheid nog steeds als uitgangspunt Aanwijzingen t.b.v. de regulering Hulpverlening “op maat” 4 C’s (Constateren,Corrigeren,Controleren,Complimenteren) Observeren/waarnemen & analyseren

Hoe autonomie te realiseren? Vragen stellen i.p.v. voorzeggen (Spel)regels laten bepalen Oplossingen laten bedenken Rollmaking/Rolltaking (scheidsrechter, coach….) Afspraken maken Fouten maken mag/moet Zelfontdekkend leren

Autonomie……reguleren?? Kinderen zoeken zelf de uitdaging Kinderen ontwikkelen hun eigen vaardigheden Kinderen bedenken eigen nieuwe oefeningen Kinderen doen wat ze zelf uitdagend vinden Kinderen nemen actiever deel aan de les Kinderen bepalen zelf wat ze kunnen Actievere betrokkenheid en deelname Kinderen maken hun eigen (spel)regels Kinderen zijn zelf eigenaar van het bewegen Kinderen maken minder ruzie of lossen het zelf op

Route naar autonomie Doelstelling van de les formuleren Bouwen arrangementen, afgestemd op doelstelling en leeftijd Zorgen voor veel differentiatiemogelijkheden binnen arr. Kinderen zelfstandig laten ontdekken & bewegen Beweeghandelingen waarnemen & analyseren Bijsturen van het bewegen? Doelstelling behaald?

Overeenkomsten Trial en Error Impliciet leren Totaalmethode Speel-leermethode Handelingstheoretische visie

Spelen leer je door te spelen, bewegen leer je door te bewegen! Mijn conclusie……. Spelen leer je door te spelen, bewegen leer je door te bewegen!

Heeft u nog vragen en/of toevoegingen?

Dank voor uw aandacht en veel plezier in uw eigen in uw “eigen nieuwe speeltuin”? De Haagse Hogeschool Academie voor Sportstudies R. Vorkink E-mail: r.vorkink@hhs.nl www.dehaagsehogeschool.nl