Doelen in AlfaNT2 - plus Simon Verhallen

Slides:



Advertisements
Verwante presentaties
Praten met kinderen over de wereld !
Advertisements

Projectmanagement 5e druk ISBN
Ondernemersfonds Centrum Bussum Activiteiten stap-voor-stap.
Huiswerktips.
Workshop ter voorbereiding van de 2 e Beursvloer IJmond Noord 15 november 2012.
‘t Schrijverke Zoetermeer
Handreiking bij de standaarden en eindtermen ve Handreiking bij de standaarden en eindtermen ve Workshop Gesprekken voeren, spreken en schrijven.
Praten met kinderen Het mondelinge taalvaardigheidsniveau
Schoolrijpheid Infoavond 2 februari 2012.
Voortgezet technisch lezen
28 januari 2010 Ouderavond Schiedam
Informatie-avond Groep 3/4
Informatie avond groep 3
Taalontwikkeling in mbo
Doelstellingen formuleren
Een haperend geheugen.
Voorlichtingsavond groep 3
Woensdag 11 september Welkom. woensdag 11 september Welkom.
Syncope hulpverlening.
Sectorwerkstuk 4 mavo Handelingsdeel examenjaar
Info avond CBS De Bargeweide
LES 3 LESMODULE LAAGGELETTERDHEID
Stage jaar Rianne Elderhuis.
Presentatie methodeanalyse Zo leren kinderen lezen en spellen & Leeslijn De Hand-out.
Visie & Strategie.
Docent: Ans Sarianamual - oktober 2014
De dag van het solliciteren Blok 1
Communicatie en dementie
Welkom in groep 4 André Bovelander en Nikie Mesker.
Vraag 1: Wat is het thema van de kinderboekenweek?
voor familie en vrienden van
Stage: Basisschool de Klingerberg
Een prachtige kans voor uw kinderen
Welkom in groep 7C: Los Angeles
Welkom op de informatieavond Praktische zaken “Kijkje in de groep”
Basisschool Op De Horst
Basisschool Op De Horst
Even voorstellen .
Info avond groep 3 17 september 2015
Thema 2, week 1.4 Leerdoelen en instructiemodellen 22 september 2014
Vrijwillige taalcoaching aan anderstaligen Sylvia de Groot Heupner 3 september 2015 Windesheim Zwolle.
Bijeenkomst September 2015
Professionele nieuwsgierigheid Coaching en gesprekstechnieken
Dingen in de kring van nonverbaal naar verbaal en weer terug Suzanne van Norden en Lucie Visch Workshop Een vluchteling / asielzoekerskind in de groep.
Meer voorlezen, beter in taal
Welkom Module Autisme in de Sport. Programma Voorstelrondje Doel Autisme en sport Structuren Vragen.
Welkom in groep 4. Voorstellen Ilze Arts: maandag, dinsdag en om de woensdag. Marian van Rengs: om de woensdag, donderdag, vrijdag.
Bijeenkomst 5.  Doelen  Wat hebben jullie bij thema vanmorgen gedaan?  Feedback geven en ontvangen op huiswerkopdracht  Van doelen naar leeractiviteiten.
Wat is de bedoeling van Frans leren in de 3e graad? Kinderen in staat stellen op een eenvoudige manier in een aantal herkenbare situaties in het Frans.
Bijeenkomst 3.  Welkom en vragen  Terugblik thema  Doelen  Verwerken van het huiswerk  Leerdoelen formuleren  Taxonomie van Bloom  Huiswerk.
Hoe maak je een werkstuk? Begin op tijd!!. Kies een leuk onderwerp  Denk aan een hobby, sport, beroep, stad of onderwerp uit een van de lesboeken van.
Training praktijkbegeleider Rol van de begeleider Regio Scouting Zeeland.
ZGK les 4 Coördineren en afstemmen van de zorg in de branches.
LES 3 LESMODULE LAAGGELETTERDHEID
Groep 3 Begrijpend luisteren Begrijpend lezen
Studieloopbaanbegeleiding
Weet u het nog? Stevig voorbereid de klas in en dan… Leerlingen doen niet wat ik wil … Leerlingen snappen er niets van … Leerlingen reageren heel.
SMART.
Maak gebruik van je gelukkige ervaringen
Voorlichtingsavond groep 3
Begeleiden les 2.
Spreken en gesprekken 2.2 en 2.3 Schrijven 1.5 en 1.6 Grammatica 3.3
Informatieavond groep 6
Toelichting bij ''Backward designing'' uit de kennisbank
Begeleiden les 2.
Welkom Presentatie over WELKOM BIJ CODA 28 maart 2018.
Inleiding, middenstuk, slot
SMART.
Begeleiden les 1.
Transcript van de presentatie:

Doelen in AlfaNT2 - plus Simon Verhallen ITTA / Universiteit van Amsterdam

1. Hoe worden doelen meestal geformuleerd? In algemene termen. Zoals de opdrachtgever ze geformuleerd heeft. Met betrekking tot de gehele cursus. Als taalleerdoelen. Soms ook als participatiedoelen, maatschappelijke doelen. Als examen- of toetsdoelen.

2. Kwesties Voor iedereen? Voor 100%? Lange termijn? Einde van de cursus? Per deelnemer hetzelfde? Relatie met de beginsituatie? Inzichtelijk voor de deelnemer? Taal en andere doelen samen of apart? Meetbaar? Zichtbaar? Concreet?

3. Soorten doelen in AlfaNT2 - plus Taaldoelen (taalvaardigheid in modaliteiten, taalniveau). Taalgebruiksdoelen (situaties, activiteiten, communicatieve doelen) Participatiedoelen. Houding en zelfvertrouwen, e.d. Kennisdoelen.

4. SMART principes voor doelen Specifiek = concreet, duidelijk geformuleerd, kwantitatief, zichtbaar te maken. Meetbaar = resultaat is te zien, te horen, e.d; afstand tot beginsituatie is benoemd. Acceptabel = draagvlak, gewenst, bruikbaar voor deelnemer, tot actie prikkelend, e.d. Realistisch = haalbaar, rekening houdend met praktijk, zo nodig opgedeeld in tussenstukken. Tijdgebonden = begin + einde zijn genoemd, duidelijk wanneer het klaar is, liever korte dan lange-termijn-doelen.

5. Voorbeelden Taalvaardigheden Alle deelnemers kunnen aan het einde van week 4 de volgende woorden schrijven in zoveel tijd. De deelnemers kunnen aan het einde van elke week 20 zelfgekozen woorden mondeling verklaren aan …. De deelnemers kunnen aan het einde van week 4 van het beeldwoordenboek X de woorden van bladzijde 4 t/m 9 aan de hand van het plaatje benoemen. De deelnemer kan een gesprekje (4 minuten) met de ploegbaas of de chef voorbereiden over onderwerp X en daar een 6-puntenlijstje (in steekwoorden) voor maken en dat 3 maal oefenen met een medecursist.

6. Voorbeelden Taalgebruiksdoelen Elke deelnemer kan de telefoon opnemen en een gesprek voeren met mij, alsof ik leerkracht was, om het eigen kind ziek te melden, volgens het sjabloon dat we hebben geoefend, met de goede uitspraak en goede intonatie en zonder aarzelingen. Elke deelnemer kan op formulier X eigen naam, nationaliteit, adres, leeftijd, geboortedatum noteren. Elke deelnemer kan in eenvoudige frases en zinnen over het werk van haar man of zijn vrouw (of zijn vader / moeder) praten, gedurende twee minuten en daarover drie vragen van medecursisten beantwoorden.

7. Voorbeelden Participatiedoelen In het komende jaar de vijf ouderavonden bezoeken en een gesprekje met de leerkracht voeren (afgetekend). Drie maanden lang deelnemen aan de voorleesmiddag op woensdag in de bieb en daarbij minstens een verhaaltje in de kleine kring hardop lezen. Gedurende drie maanden (eenmaal per week, twee uur) meedraaien bij het koffie- en thee schenken in Huize Tempelhof, samen met een medecursiste.

8. Voorbeelden Houdingsdoelen en Zelfvertrouwen - De cursisten kunnen na de training met zijn tweeën naar de bibliotheek om een boek te lenen. De cursisten spreken een Nederlandse vader of moeder aan op het schoolplein om …. te vragen. De cursisten gaan op de stageplek, met hulp van de begeleider, een gesprek aan met de chef om bij drie punten hulp te krijgen. De cursisten kunnen zelfstandig naar het zwembad om een brochure te vragen over openingstijden en lestijden.

9.Voorbeelden Kennisdoelen De deelnemers weten wat de tekens van de wasvoorschriften betekenen bij het sorteren van de was in onder en boven 40 graden. De deelnemers kunnen vijf werkjes noemen die een conciërge doet, een leerkracht doet en een schoolhoofd doet. De deelnemers weten bij wie men moet ziek melden en beter melden. De deelnemers weten op welke dagen en op welke tijd de vuilnis in hun straat wordt opgehaald. De deelnemers weten drie verschillen tussen de gemeenteraad en het parlement.

10. Waarom doelen SMART formuleren? Marktwerking, concurrentie. Liever dan doelen van gemeenteambtenaren. Operationele doelen geven houvast. De deelnemer moet eigen doelen begrijpen & kennen. Motivatie van de deelnemers. Effectiviteit. Vakmanschap.