Stijn Hoppenbrouwers Software Engineering les 1 Algemene inleiding en Requirements Engineering.

Slides:



Advertisements
Verwante presentaties
HET CSE NEDERLANDS. Je spreekt toch al jaren
Advertisements

SOCIAAL WEERBAAR (v.a. groep 4)
Hoogbegaafdheid: Een Uitdaging!
PROFIELWERKSTUK Hoe kunnen wij je helpen?.
Plannen.
Autisme en Mindmap Thuis en op School
Module 7 – Hoofdstuk 5 (1) SQL – een begin.
Portfolio Website Tim Klijn Klas: MBI m1 Datum: 21 november 2007
Op het Zuyderzee College
Hoofdstuk 10 Afsluiting van het project
Software Architectuur Over de samenhang der dingen = Over de connecties tussen componenten Over de afhankelijkheden tussen modules Over de belangen van.
BattleBots The school battle.
Door: Marvin Peters & Frank van Esch
De drie stappen van systeemontwikkeling
1 Demo of Praktijk Over de problematiek bij het ontwerpen van informatiesystemen Mark Dumay Afstudeervoordracht 15 oktober 2004.
Welstand.info Systeem – Léon van BerloBegincolloquium – 16 December 2003 Welkom Introductie Afstudeerplan Plan van aanpak Relatie andere projecten WELKOM.
Hoofdstuk 4 Globale structuur van een project
Zorg-op-Afstand: co-creatie centraal in aanpak Congres GGZ Centraal 2 oktober 2012 Tom Bos.
Logical Framework Approach
Oplossingsgericht coachen
Software Engineering les Procesmodellen en Use Cases
Prestaties Schatten en Managen
Workshop Testen 18 februari.
MEDMEC01 – Q1 – JAAR 1 THEMA: het creatieve proces MODULEWIJZER
Hoofdstuk 3 Inzet voor een project
Testen upgrade Blackboard
Informatieanalyse.
Functioneel Ontwerp.
Goedemorgen.
Doelstellingen formuleren
Klik ergens op het witte deel van deze pagina om verder te gaan
Deel XII Eerste echte e-commerce applicatie (vervolg) 1 Internetapplicaties Deel 12: Eerste echte e-commerce applicatie: Ontwerp (vervolg)
Minicollege Service Oriented Architecture
Coachen Maandag 14 juni 2006.
Leren: wat houdt ons soms tegen...?
Conflicten! Lastig of een kans op ontwikkeling?
Opzet, planning en uitvoering van projecten
Hoe brei een team?.
Docentendag Intelligente Systemen dr.ir. Michael Franssen Faculteit Wiskunde & Informatica Software Engineering & Technology.
Risk Based Testing van pakketsoftware
Help, test ik context-aware of context-driven…? Tim Koomen TestNet Najaarsevenement 2013.
TIRPRJ01 (a en b) TIRPRJ01a – lesweek TIRPRJ01b – lesweek
Docent: Ans Sarianamual - oktober 2014
Fantasie Gemaakt door Kristie!.
Joep Lobée 31 oktober 2013 De 7 principes en mijn ervaring.
Vernieuwing van het bovenbouwonderwijs zonder kwaliteitsverlies
Online filmpjes maken. (
Online filmpjes maken. (
Is dit onderzoek belangrijk? Is dit onderzoek onbelangrijk?
Introductie Systems Engineering
Loopbaan oriëntatie en begeleiding
UML 1. Use cases1. Use cases. Het probleem: Hoe inventariseer ik wensen en eisen voor mijn project? Hoe leg ik ze vast? Hoe geef ik vorm en structuur.
Oracle licenties…… Hoe kunt u besparen? David Abeln
Project 3 Pedagogisch werken in de wijk
Communicatie 2 – kw 2 Les 1.
Verschillende rollen en stijlen
Hulpmiddelen voor bepalen activiteiten
Hoe maak ik een PowerPoint presentatie?
Inhoud Deze fase bestaat uit vier onderwerpen: 1.Interesse 2.Vaardigheden 3.Persoonlijkheid 4.Passie Je werkt toe naar het ontdekken van jouw passie.
Woordjes leren.
Dordt aan Zet. De gebruikswaarde van een voorziening maximaliseren door de behoefte van alle belanghebbenden centraal te stellen. Gemeentelijk Eigendom.
Divergeren Deze powerpoint ga je aan de slag met verschillende divergerende technieken. Hierbij bedenk je zoveel mogelijk ideeën. Bij een brainstormsessie.
MAAK HET ONDERNEMERS MAKKELIJK! MET EEN REGELHULP IN 7 STAPPEN.
Anders kijken, anders doen
De gemiddelde leerling…
Onderzoekend leren Hoe zien opdrachten voor onderzoekend leren bij wiskunde er uit? Tool IE-2: Het vergelijken van gestructureerde en ongestructureerde.
Onderzoekend leren in de natuurwetenschappen
Ik kies bewust Films Les 1 Groep 3-4. Ik kies bewust Films Les 1 Groep 3-4.
Stap drie bij projecten
Software Development fundamentals
Transcript van de presentatie:

Stijn Hoppenbrouwers Software Engineering les 1 Algemene inleiding en Requirements Engineering

Overzicht 12 weken (effectief, dus vakantie niet meegerekend) Onderwerpen (zoals nu voorzien, dus ruwweg): Requirements engineering en analyse Technisch ontwerp Implementatie (middels Cordys tool) Testen Documentatie Invoeren Evaluatie proces/produkt Rapid prototyping

Overzicht - 2 4 weken RE engineering 4 weken Tool & implementatie 4 weken Testen en invoeren/documenteren (en eindevaluatie) per week 6 uur: 3 lesuren plus evenveel zelfwerkzaamheid; twee groepen van 4?

Denken voor je doet: waarom eigenlijk? Waarom niet gewoon “lekker bouwen”? Discussie: Complexiteit van software Kwaliteit van software Complexiteit en kwaliteit: proces versus produkt Complexiteit en kwaliteit: techniek versus mens/organisatie Stakeholder inbreng: wie weet wat het beste? Voorspelbaarheid (en de beperkingen daarvan) Kosten van en problemen met late wijzigingen Maar ook: wijzigingen tijdens het project

Requirements Engineering System engineering WHY (probleem, situatie) WHAT (hoe de oplossing er voor de werker/gebruiker uit ziet; “black box”) HOW (concrete, technische oplossing; “white box”) Zo stap-voor-stap nadenken is logisch, maar soms werkt het qua volgorde toch wat anders Logica en werkvolgorde: bezie ze apart, en respecteer beide

WHAT-HOW WHAT – HOW onderscheid: vaak lastig Kabouter-metafoor: flauw maar handig WHAT voor HOW?

WHY and WHAT “Probleembeschrijving” maakt dit expliciet. Dit is een soort negatief ingestoken beschrijving van het “why” WHY voor WHAT?

Functionele en non-functionele requirements Functioneel: “wat het systeem voor de gebruikers doet” (Concreet: “wat het systeem tegen de gebruiker zegt, en wat de gebruiker tegen het systeem zegt”) Non-functioneel: “niet wat de gebruiker er aan heeft, maar randbepalingen daarop”: Security, dependability, availability, usability, learnability, … Misleidend: “non-functionale requirements” hebben wel degelijk te maken met functionaliteit, alleen op een wat minder directe manier Non-functionals zijn lastig! Ze hebben vaak forse technische gevolgen

Opdrachten week 1 Onderwerp Wat voor systeem wil je gaan bouwen? Welk probleem lost het op? (probleemstelling) Wat is de bredere context? Voor wie bouw je het systeem? (stakeholder analyse) Rollen benoemen maar ook concrete personen Gebruikers Managers Anderen? Aanpak: ga eens met diverse mensen praten; beschouw je eigen groep evt. als stakeholders Kun je leuke systemen bedenken? Kun je die ook aan een realistische toepassingsomgeving hangen?

Soort van systeem? Implementatie: Cordys Process Factory http://www.theprocessfactory.com/ Hou het klein en overzichtelijk: Liever een beperkte maar goede applicatie dan een hoop plannen zonder werkend systeem Je kunt ook klein beginnen en later uitbreiden, maar zorg dat je minstens een functionele kern hebt die echt werkt Denk aan applicaties voor gebruik door scholieren,, leraren, of de schooladministratie (maar uitzonderingen zijn bespreekbaar)