Over vuur, brandstoffen en alternatieven.

Slides:



Advertisements
Verwante presentaties
Hoe komt elektriciteit in jouw bureaulamp?
Advertisements

Warmte Hoofdstuk 4 Nova Klas 2HV.
Energie en energieomzettingen
Warme Truiendag quiz 2013.
7.4:energie voor een duurzame toekomst
Warmte Hoofdstuk 4 Nova Klas 2V.
Thema 2 PowerPoint aardrijkskunde rik
Meester Frederic presents
Gemaakt door: Indy en Irene
Globale planning Les 1: namen en eigenschappen van de planeten (1 t/m 6) Les 2: eigenschappen van de planeten (7 t/m 10) Les 3: maten in ons zonnestelsel.
Warmtebronnen Als je iets wil verwarmen heb je een warmtebron nodig.
Made by: Eden.
Hoofdstuk 6 Elektriciteit
3.1 Energie omzetten..
Gemaakt door Noah en Siddhart
Aardrijkskunde Thema 2 Werk en energie
De grote POWER quiz.
Hoe elektriciteit opwekken?
Energie Fossiele energie.
Energieomzettingen in technische toepassingen
Paragraaf 2.2 Een nieuwe manier van leven
Werk & energie Kamoe & xQuiniboy Made in Rotterdam
Gemaakt door: Josine Stremler & Simone ter Stege Klas: G2D
Bart van Wijngaarden Edwin Alblas
Hoofdstuk , Energie dus ook warmte
Lynsey Jordaans & Marie-Louise Alblas
4.4 Chemische reacties 4T Nask1 H4 Stoffen.
Energie.
Bij het ROW-systeem wordt gebruik gemaakt van elektrolyse van water. Wat is elektrolyse en wat heeft het voor nut? Elektrolyse =de ontleding van scheikundige.
Zonne-Energie.
Kaarsen maken Fossiele brandstoffen en alternatieven
Papier maken Beter opnieuw gebruiken dan nieuwe bomen zagen!
Welke energiebronnen op aarde zijn beperkt?
Vraag de leerlingen om tijdens de lessen aantekeningen te maken.
Duurzame energie.
H 2 Bronnen van energie.
H 4. Brand en explosie.
Hoofdstuk 4 Energie in je eigen omgeving.
Techniek Energie.
Mundo – Thema 9 - Blok 3 2VMBO B/K
Energie en energieomzettingen
Van Max en Jim BIOMIMICRY. Biomimicry is als je een probleem hebt dat je dat dan oplost door de natuur. Het hoeft niet perse een probleem te zijn als.
De juiste oplossing voor een schoon milieu.  Energie opwekken uit  Zonlicht  Waterkracht  Wind  Biomassa.
In de loop van miljoenen jaren zijn ze ontstaan door vervorming van planten- en dierenresten. Voorbeelden:aardolie, aardgas, steenkool en bruinkool. Ook.
Energieomzettingen Ida van Noord 2A Wat is energie? Iets dat een levend wezen of machine nodig heeft om iets te kunnen doen. Verschillende soorten.
Leskaart fotosynthese en verbranding Leskaart broeikaseffect
Aardolie, aardgas, bruinkool en steenkool worden ook ‘fossiele brandstoffen’ genoemd. De fossiele brandstoffen zijn in de loop van miljoenen jaren ontstaan.
Duurzame energie. Wat is energie? Je hebt energie nodig om te kunnen bewegen of te denken Wij halen energie uit ons eten en drinken Om licht, geluid of.
De mens en zijn milieu ZW4 Hoofdstuk 4. §1 De mens en het milieu Milieu: de omgeving waarin een organisme leeft Mens en milieu: de mens en zijn omgeving.
Energieopwekking Charley, Quinten, Thomas, Suzie
Thema 2 Werk en Energie.
Blok 2 Milieuvervuiling,
Groene energie Lucas spreekbeurt.
De toekomst van het milieu
Bronnen van energie Hfd 1: Energie in Nederland
Herhaling en vragen par. 1.3
H3 Energie Klas 3 mavo.
De juiste oplossing voor een schoon milieu
H 8.6 Elektriciteit Elektriciteit opwekken
De toekomst van het milieu
Energie in de toekomst Natuurkunde Overal 2HAVO/VW0
De juiste oplossing voor een schoon milieu
Brandstoffen verbranden
De energie van de toekomst
Brandstoffen verbranden
IS ER VOOR ELK PROBLEEM EEN OPLOSSING?
Hoofdstuk 2 – les 2 Energiebronnen
Hoofdstuk 2 Natuur en milieu
Duurzaamheid C en D Hoofdstuk 3 Planet.
Transcript van de presentatie:

Over vuur, brandstoffen en alternatieven. Een brandend vuurtje Over vuur, brandstoffen en alternatieven. Lesontwerp voor groep 6 t/m. 8 basisonderwijs

Leerdoelen Leerlingen weten dat vuur warmte en licht geeft, oftewel energie. Leerlingen weten dat voor vuur brandstof, een ontsteking en lucht (met zuurstof) nodig is. Leerlingen ontdekken proefondervindelijk wat ‘brandt’ en wat ‘niet brandt’. Leerlingen weten dat brandstoffen vaak van planten afkomstig zijn: papier, hout, textiel, plastic, kaarsvet, aardolie, wasbenzine. Leerlingen ontdekken dat kaarsvet lang brandt, maar alleen met een lont. Ze ontdekken dat kaarsen gebruikt kunnen worden als lichtbron. Leerlingen ontdekken dat er bij het verbranden van brandstoffen stoffen vrijkomen in de lucht, en dat die vervuilend zijn of klimaatverandering veroorzaken. Leerlingen maken kennis met een lamp die brandt op door de zon oplaadbare batterijen. Leerlingen begrijpen dat dit heel handig is voor gebieden waar ze geen elektriciteit hebben.

Introductie Waar gebruiken we vuur voor? Wat brandt en wat brandt niet. Wat is verbranding? Dia 5 gebruik van vuur Dia 6/7/8 wat brandt en wat brandt niet Dia 9/10 wat is verbranding? Digibord Materialen die kunnen branden of juist niet. Keukenaansteker Pincet Stenen bord Kernles Kaarsen maken Dia 11 (komen nog dia’s bij n.a.v. leskist) Inhoud leskist kaarsen maken Kernles 2 Proef met gloeilamp Proef met staalwol Fossiel of duurzaam Dia 12 Dia 13 Dia 14 Gloeilamp Fitting Elektriciteit uit stopcontact Batterij, staalwol Verwerking Proefjes met zonne-energie Uitproberen waka-waka-lamp Sponsoractie waka-waka lamp. Dia 15 Waka waka-lamp + batterij op zonne-energie.

Vuur! In de Griekse mythologie stal Prometheus het vuur van de goden. De goden waren zo boos dat hij voor opgehangen aan een rots. Elke dag at een roofvogel zijn lever uit zijn lichaam. En elke dag groeide er een nieuwe lever. Waarom waren de goden zo boos? Omdat vuur heel erg bijzonder is en dat je er heel veel mee kan doen. Filmpje: http://youtu.be/hRC_2tOPYKc Of: http://www.schooltv.nl/beeldbank/clip/20091223_vuurmaken01

Wat heb je aan vuur? Maak een lijst! Vuur geeft warmte. Vuur geeft licht. Vuur geeft energie Je kunt erop koken. Jaagt de wilde dieren weg. Je kunt er wapens mee maken. Je kunt snel bos wegbranden. Etc.

Wat brandt en wat niet? Wat zou wel, en wat zou niet branden? Maak een lijst van materialen die je kunt proberen in de brand te steken. Voorspel of het wel of niet brandt.

Maak een lijst en voorspel of het brandt. Brandt wel Papier Hout Textiel Kaarsvet Gas Olie Plastic Spiritus Brandt niet IJzer Steen Water Lucht

Probeer het uit – centraal door de leerkracht. Verzamel brandbaar- en niet brandbaar materiaal. Zorg dat het veilig is om het te branden. Gebruik een pincet en de keukenaansteker Doe het boven een stenen bord. Zorg dat evt. De rookmelder is uitgeschakeld of probeer het buiten op het schoolplein. Terug in de klas vul je in of je verwachting wel of niet klopte. En hoe kan dat?

Wat heb je nodig om vuur te maken? Brandstof Een ontsteking (lucifer, vonken, wrijving, hoge temperatuur) Lucht

Vuur is een chemische reactie Als je iets verbrandt, verandert de brandstof in iets anders, namelijk in as. Soms verdwijnt de brandstof helemaal. Als je iets verbrandt komen daar andere stoffen bij vrij, zoals gas en roet. Laat het zien door een stukje karton boven een kaars te houden. Die gassen en dat roet zijn ongezond. Kijk naar dit filmpje: http://www.schooltv.nl/beeldbank/clip/20110601_verbranding01 (beetje moeilijk?)

Kaarsen maken Een bijzonder voordeel van vuur is dat het licht geeft. Je kunt kaarsen gebruiken of olielampjes. In deze les gaan jullie kaarsen maken. Het kaarsvet dat je hier gebruikt komt van bijenwas. Bijen maken het van planten. En planten bestaan uit koolstof. De meeste kaarsen bestaan uit paraffine. Paraffine wordt gemaakt van aardolie. In aardolie zit ook koolstof. Kaarsvet heeft het kenmerk dat het een lont nodig heeft. En dat het langzaam verbrandt. Koolstof is de belangrijkste grondstof voor energie. Het wordt gewonnen als aardolie, aardgas en steenkool: de fossiele brandstoffen!

Een gloeilamp ‘brandt’ ook Doe een proefje met een ‘ouderwetse’ gloeilamp. Zie dat het draadje in de lamp gaat gloeien. De lamp werkt op elektriciteit. Elektriciteit uit het stopcontact komt meestal van fossiele brandstoffen. Laat zien dat het werkt met staalwol en een ouderwetse batterij. De staalwol gaat gloeien. Tegenwoordig heb je spaarlampen en ledlampen. Die werken op een andere manier, maar gebruiken ook elektriciteit.

Fossiel of duurzaam? Fossiele brandstoffen raken op en zorgen voor uitstoot van broeikasgassen (CO2-gas) Energiebronnen die nooit uitgeput raken, is de energie van de zon en van de wind. Voor zonne-energie heb je zonnepanelen nodig. Voor windenergie heb je windmolens nodig. Kun je ook licht maken van zonne-energie?

Waar brandt de zon dan op? De zon is een ster. In een ster vindt geen verbranding plaats. Maar iets dat kernfusie heet. Niet te diep op ingaan! De zon brandt nog miljarden jaren door en kan genoeg energie maken voor ons allemaal. Als we het maar slim kunnen opvangen. Zonne-energie is dus een duurzame energiebron. Hij raakt nooit op!

De waka-waka-lamp Laat het filmpje zien: http://youtu.be/o_MCiT2Cat8 -vertaal het voor de kinderen. De waka-waka-lamp is een Nederlandse uitvinding. Je laadt een batterij op met zonne-energie. De batterij laat ‘s avonds de zuinige ledlamp branden. Dat geeft zelfs meer licht dan een kaarsvlammetje. En je hebt geen uitstoot van broeikasgassen en roet. De waka-waka lamp is gemaakt om in de derde wereld kinderen te kunnen laten studeren bij een goede en gezonde lichtbron! Probeer de waka-waka-lamp uit. Voer een sponsoractie voor de waka-waka lamp (??)

Websites http://kunst-en-cultuur.infonu.nl/geschiedenis/54033-verlichting-door-vuur-in-het-verleden.html http://voordewereldvanmorgen.nl/Nieuws/Eerste_WakaWaka_lamp_overhandigd?gclid=CLLBz5D2lbcCFYRQ3god_CYAmg

Extra?? Vuur maken zonder lucifers Probeer het uit: Met een vuurboog Met magnesiumsticks Met een vergrootglas in de zon Bouw van klein naar groot, ontbrandingsmateriaal: wattenschijfjes, pluis van lisdodde of tonderzwam. Laat deze proefjes door de leerlingen zelf doen op het schoolplein. Op een dag dat het droog is, en niet te hard waait. Wat heb je geleerd: Je hebt een ontsteking nodig Je hebt brandstof nodig Je hebt zuurstof/lucht nodig.