Ontwikkelingspsychologie voor het Onderwijs Inleiding

Slides:



Advertisements
Verwante presentaties
Rekenproblemen en Dyscalculie
Advertisements

“IK KRIJG HET NIET UIT MIJN HOOFD”
Activeren van ouders met behulp van video-beelden
Ontwikkeling door leren Pavlof, Watson, Skinner Vygotsky
Ontwikkelingstraject kinderen
Doelstellingen Formuleren
Ouderen en relaties, hechten en onthechten
Zes uitgangspunten voor een goed pedagogisch klimaat
Leren B. Reitsma & C.N. Tromp
Klinische ontwikkelingsneuropsychologie
Echtscheiding: gevolgen voor kinderen
Geest, brein en cognitie Filosofie van de geest en Grondslagen van de cognitiewetenschap Fred Keijzer.
Hoofdstuk 7 Anderen motiveren
Goed zO! Een observatiesysteem voor baby’s en peuters met het oog op doorstroming van informatie naar het kleuteronderwijs.
Leerlingen als partners in een leergemeenschap
Gedrag in organisaties. Hoofdstuk VI
Rekenproblemen en Dyscalculie
Kinderen en hun sociale talenten
Inleiding In deze diavoorstelling kan je meer lezen over de inhoud van het boek ‘Mama, mijn buik doet pijn! Kinderen met buikpijn helpen.’ Alle besproken.
Focus op motivatie en communicatie
“Ontwikkeling van hoogbegaafde leerlingen en schoolse kenmerken”
AMV Sociaal maatschappelijke dimensie
Stromingen binnen de Psychologie
Kijk op leerlingen en leren
Model-leren.
Les 7 Kind en omgeving Het individu in de context Kind en omgeving Het individu in de context.
Kind in ontwikkeling A Gedrag vs. Gedachten Dagindeling:
Week 7 Twee weken over de sociale ontwikkeling : de ontwikkeling van het individu in relatie tot de sociale omgeving Interactie met anderen, mensen reageren.
Ontwikkeling van het jonge kind
Les 5 Twee weken over de sociale ontwikkeling : de ontwikkeling van het individu in relatie tot de sociale omgeving Interactie met anderen, mensen reageren.
Opvoeding en ontwikkeling van het jonge kind
Ontwikkeling van het jonge kind
Week 2 : Ontwikkelingspsychologie, Liesbeth van Beemen:
Modellen en Stromingen
Opgroeien van de adolescent in de stad Pascal van Schajik Med/schpa.
ONTWIKKELING VAN HET JONGE KIND College 1 Inleiding module.
opvoeden en pedagogiek
Dieren, gedrag en leefomgeving
Opvoedrelaties onder spanning Bijeenkomst 4. Debat passend onderwijs Lees §1.1 Sipman goed door. In de maatschappij lijkt het aantal kinderen met gedragsproblemen.
Week 3: Systeemtheorie versus biologische psychologie
Jeugdcultuur Week 2 jongeren,peergroup en als het even anders gaat.
Kind in ontwikkeling deel A Thema 3 Adolescent
Stromingen in de psychologie Hoorcollege 1
Kind en omgeving Het individu in de context
Stromingen in de psychologie Werkcollege 3
Stromingen in de psychologie
Kind in ontwikkeling B Gedrag vs. Gedachten Dagindeling:
Psychologieles 11 lesweek 1
Stromingen in de psychologie Hoorcollege 3
+ Oefententamen Vraag 1: Plasticiteit is: A: Een specifieke tijd in de ontwikkeling waarin een bepaalde gebeurtenis de grootste gevolgen heeft B: De mate.
Sowebatraining bovenbouw. Doel van de Sowebalessen! Het aanleren van sociaal competent gedrag en de daarbij behorende vaardigheden Het aanleren van sociale.
GEDRAG IN ORGANISATIES. HOOFDSTUK VI Gedrag in organisaties. De basis 1.
INHOUD LES: “LEREN” Wat is leren? Hoe kunnen we leren? Verschillende leertheorieën; Klassieke conditionering Operante conditionering Leren door imiteren.
Koffieochtend 3 november 2016 REGELS EN GRENZEN IN DE OPVOEDING
Taal- en Interactievaardigheden in de Kinderopvang
Psychologie van het leren
Ontwikkelingspsychologie voor het Onderwijs Fysieke Ontwikkeling
Gedrag in organisaties Hoofdstuk VIII
GEDRAG IN ORGANISATIES HOOFDSTUK VI
H3 Wat is normaal?.
Hoofdstuk 7: Vormen van sociale dwang
Zelfvertrouwen en eigen verantwoordelijkheid?
Ontwikkelingspsychologie voor het Onderwijs
H1 Hoe word je wie je bent?.
Zelfvertrouwen en eigen verantwoordelijkheid?
Psychologieles 11 lesweek 1
Agressie Les 2.
Dansen en springen in de interactie
Ontwikkeling van de adolescent Identiteitsontwikkeling
Denken en doen.
Transcript van de presentatie:

Ontwikkelingspsychologie voor het Onderwijs Inleiding 1 Situering -Nature versus Nurture debat -Aangeboren factoren komen niet overal even sterk tot uiting (Rigter, 2013) -Leren gebonden aan periode = Sensitieve periode (bv taal, hechting, prenatale periode) 2 Zelfbepaling en Autonomie -Het creatieve kind – zelfbepaling is wel afhankelijk van leeftijd 3 Waarom ontwikkelingspsychologie -Kennis voor opvoeden en onderwijzen, uitstippelen beleid, beslissingen voor welzijn kind, kennisontwikkeling 4 Is de ontwikkeling van het kind continu of niet? -Kwalitatieve benadering (in stapjes zoals Piaget, Freud,…) -Kwantitatieve benadering (meer geleidelijk, sterker of zwakker) P.Dejonckheere ©

Ontwikkelingspsychologie voor het Onderwijs Inleiding 5 Ontwikkeling weergeven -Door middel van periodes (opdeling op basis van leeftijd, vooral kijken wat een kind moet kunnen)Bv prenatale periode, babytijd, adolescentie, … -Door middel van ontwikkelingsopgaven (vooral kijken op welke manier een kind omgaat met problemen = coping) Voorbeelden: een veilige hechting trachten te bereiken tussen 0-2 jaar, een geweten ontwikkelen tussen 2 en 5 jaar, enz. Ontwikkelingstaken zijn dan de manieren waarop opvoeders en leerkrachten de ontwikkelingstaken kunnen ondersteunen. Voorbeelden: om een veilige hechting te ondersteunen  fysiek contact zoeken P.Dejonckheere ©

Ontwikkelingspsychologie voor het Onderwijs Inleiding 6 Een aantal visies op de ontwikkeling van kinderen Psychodynamische benaderingen Focus op wisselwerking tussen onbewuste en omgeving Ervaringen kindertijd van belang Freud, Erikson vertrekken vanuit deze benadering Dromen interpreteren, kindertekeningen analyseren, vrije associatie, …

Ontwikkelingspsychologie voor het Onderwijs Inleiding Behaviorisme -Ook wel leertheorieën -Focus op ervaringen en meetbaar gedrag (geen dromen, gedachten, verlangens, enz.) -Voor onderwijs: aandacht voor effecten van straf en beloning en conditionering Klassieke conditionering -Leren een ervaring voorspellen (bv hond van Pavlov  hond leer een bel met voedsel te associëren). Watson: Proef met kleine Albert (angst aanleren) Via conditionering kan men ook dingen afleren Operante conditionering -Men leert dat gedrag aanleiding geeft tot een specifiek gevolg (= instrumentele conditionering). Hierbij zijn van belang: -Positieve bekrachtiger = beloning (versterkt gedrag) -Negatieve bekrachtigers = vermijden van iets onaangenaams (versterkt gedrag) -Straf = toedienen van iets onaangenaams of wegnemen van iets aangenaams (vermindert gedrag)

Ontwikkelingspsychologie voor het Onderwijs Inleiding Dynamische Systeemtheorie (DST) -Focus op interactie kind – omgeving  elke ontwikkeling is dus uniek -Omgeving + Kind = Systeem dat zich voortdurend aanpast (Dynamisch en Zelforganiserend) Embodied cognition -Denken niet los zien van het lichaam waarin denken plaatsvindt -Kennis ontstaat in de interactie tussen lichaam, omgeving en taak -Lichamelijke activiteit is dus van belang voor leren (bv getallen schatten) Twee vormen van lichamelijke activiteit hebben een ander effect op leren …

Ontwikkelingspsychologie voor het Onderwijs Inleiding Neurowetenschappelijke benadering -Verbanden zoeken tussen functies van de hersenen en gedrag  Educatieve neurowetenschappen (bv rol van hersenfuncties onderzoeken in ADHD, dyscalculie enz.)

Ontwikkelingspsychologie voor het Onderwijs Inleiding 7 Onderzoeksmethodes voor de ontwikkelingspsychologie Observationeel onderzoek Vooral kijken wat kinderen doen of luisteren wat ze zeggen enz. Soms observatielijst gebruiken Soms video-opnames Geen manipulatie Je kan samenhangen ontdekken (bv samenhang tussen pesten en verveling) Experimenteel onderzoek Je manipuleert als onderzoeker om het effect van iets (onafhankelijke variabelen) op iets anders (afhankelijke variabelen) te onderzoeken.

Ontwikkelingspsychologie voor het Onderwijs Inleiding Longitudinaal onderzoek Veranderingen nagaan in de ontwikkeling van het kind door kinderen over de jaren heen te volgen. Kan voor observationeel als voor experimenteel onderzoek. Cross-sectioneel onderzoek - Kinderen worden niet gevolgd, wel kinderen vergelijken van verschillende leeftijden tegelijkertijd.