Retoriek, argumentatieleer en dialoog Definitiespel

Slides:



Advertisements
Verwante presentaties
Ondernemingsplan van <Naam van jullie bedrijf>
Advertisements

Extra ondersteuning voor leesvaardigheid
Beelden storm.
Onderhandelen Zakelijk Nederlands.
Standpunt - argumenten Argumenten - conclusie
Een professor wilde zijn studenten eens uitdagen.
Maatschappijleer 24 november 2011.
Seksualiteit: gave van God
Werkvormen als vanzelf
Hoe herken je drogredenen?
© De Coninck Sofie en © Onze maatschappij is multicultureel.
Woord van Leven Februari 2010.
Wat maakt het leven zinvol?
Persoonlijk worden.
Zakelijk lezen Nederlands.
Methoden van het Wetenschappelijk Onderzoek
Wat doen ze me nou...? Jan Bransen Publiekslezing, 7 april 2010.
Pragmatische vaardigheden: debatteren met kinderen
Sleutels van het koninkrijk Onbewust asociaal: laat die ander eerst eens naar zichzelf kijken! GKv van glashelder -> naar ??? Wie zegt dat we de waarheid.
Het verhaal van bevrijding
6 oktober 2013 Den Haag 1. tijd: ± 60 AD plaats: Caesarea 2.
Bezittelijk voornaamwoord
Nieuwsbegrip Doel van deze les:
Les 2 groep 8 leerdoel: Je kunt werken met een verhoudingstabel.
Doelstellingen formuleren
Les 1: Het Heden Wat weet jij van het kanaal?. Wat weten we? 3 minuten: schrijf zo veel mogelijk waar jij aan denkt bij het Apeldoorns kanaal. 4 minuten:
Nederlands Gymnasium Centraal examen 2011.
Uitleg bijvoeglijke bepaling (bvb)
Hoofdstuk 4 Argumentatieleer
College 3 Kennisleer.
Centraal Examen 2012 Nederlands dinsdag 15 mei
Opstel schrijven.
Proeftoets periode 1 4 havo.
De dag van het solliciteren Blok 1
Uitleg persoonsvorm (pv)
Bouwplan 4Hc.
Altijd online!.
Betogende spreekbeurt
4. Leesvaardig Blz. 144 t/m 150 Blok 6. Leesvaardig Leerdoel (2f): Je weet uit de tekst de halen wat een feit of een mening is. Je kunt uit een tekst.
Feiten, meningen en argumenten
Loopbaan oriëntatie en begeleiding
Skillzz Handleiding voor mentor Powered by. Waarom Skillzz? Jouw school vindt het belangrijk dat: Jullie als klasgenoten nog beter met elkaar omgaan Dat.
Groepsdynamica & Interactief communiceren
Onderzoeksvaardigheden
HET DEBAT Discussiëren met regels Basis = onenigheid Voor- en tegenstanders Een derde partij overtuigen (het publiek, de jury)
Slc kwartaal 3. programma Hoe is het gegaan Verwachtingen Tips and tricks Opdrachten slc.
Kritisch denken ‘vertaald’
Wikimedia Les 1. Wat is Wikimedia? Weten we het nog?
Ethiek 1: inleiding Corstin Dieterich med.hro.nl/diecw L
Kritisch denken. Naam: Simon Burgers Functie: docent communicatie / docent onderzoeksvaardigheden Instelling: De Haagse Hogeschool Auteur van boekje voor.
Hoe maak ik een PowerPoint presentatie?
Overtuigend argumenteren. 1. Wat is het standpunt in onderstaand fragment? “Hij had nooit naar DSB moeten gaan. Toentertijd zei iedereen al: ‘Gerrit,
In God geloven Wat is geloven? Tot geloof komen Bestaat God? God laat Zich kennen.
Leesvaardig Examentraining.
Kennen en kunnen Wat je moet kennen en kunnen voor de SO Woordenschat H1 t/m H4 1. Woordraadstrategieën: -zoek een synoniem; -zoek een omschrijving of.
Lezen: betoog. Spoorboekje 1)Begrippen/theorie 2)Betoog lezen en beoordelen 3)Bespreken Wat gaan we leren? -Je kunt vertellen wat het tekstdoel van een.
Waarom kritisch denken?. WAAROM KRITISCH DENKEN? Kritisch denken is één van de 21 ste eeuwse vaardigheden nodig om vlot te functioneren in onze samenleving.
KRITISCH DENKEN 20 Drogredenen © Kritisch Denken.
Argumenteren en betogen II
ZGK les 6 Ethiek: verschillende benaderingen
1 Introductie Kritisch Denken
Betogende teksten Hoe herken ik de standpunten en argumenten in een betogende kijk-/luistertekst en hoe kan ik de kwaliteit van argumenten beoordelen?
Vwo 4 Nederlands Periode 2 Mevrouw Schrauwen
Waarom kritisch denken?
Drogredenen.
Argumentatie Stelling of mening onderbouwen
Les 3 Lezen 4.2, 4.3 en 4.4.
Betoog.
G12 2 Bewijs: de hoofdeigenschap van evenredigheden M A R T X I
Transcript van de presentatie:

Retoriek, argumentatieleer en dialoog Definitiespel Opzet van de les Hoorcolleges Retoriek, argumentatieleer en dialoog Definitiespel Vooronderstellingen en vooroordelen Jullie meegenomen betoog analyseren Redenering presenteren Volgende week

De kunst van het overtuigen Dit kan op basis van goede argumenten, Retoriek De kunst van het overtuigen Dit kan op basis van goede argumenten, maar ook door ‘mooi’ te spreken Gericht op het effect, niet op waarheid / juistheid

Hypothese (voorlopige stelling) die onderzocht wordt Argumentatieleer Betoog: these (stelling) die verdedigd / weerlegd wordt door argumenten / bewijzen te geven Hypothese (voorlopige stelling) die onderzocht wordt

Wat is dan goede argumentatie? Argumentatieleer Wat is dan goede argumentatie? Zijn de argumenten waar (gebaseerd op feiten)? Zijn de argumenten relevant in deze situatie? Is de argumentatie geldig (vormen ze een geheel)? Zijn de definities duidelijk? Kloppen de vooronderstellingen?

verwijst niet naar zichzelf is niet te krap is niet te ruim Argumentatieleer Definitie: verwijst niet naar zichzelf is niet te krap is niet te ruim verwijst naar de essentie of naar de functie

Filmpje: https://www.youtube.com/watch?v=EBEZJm3ozIA Argumentatieleer Drogredenen: Filmpje: https://www.youtube.com/watch?v=EBEZJm3ozIA Wilders: https://www.youtube.com/watch?v=jTJ5sWwcX0c

Geen bewijs (ad ignorantiam) Argumentatieleer Geen bewijs (ad ignorantiam) Vaak gebruikt in discussies over het bestaan van god (of andere ontastbare dingen) “Je kunt niet bewijzen dat god niet bestaat, dus bestaat hij” Vgl: “Je kunt niet bewijzen dat minions niet bestaan, dus bestaan ze”

2) Cirkelredenering (petitio principii) Argumentatieleer 2) Cirkelredenering (petitio principii) De stelling die je wilt verdedigen is al onderdeel van de argumentatie “god bestaat, want dat staat in de Bijbel en wat in de Bijbel staat is waar, omdat de Bijbel het woord van god is”

3) Verkeerde vergelijking (false analogy) Argumentatieleer 3) Verkeerde vergelijking (false analogy) metaforen bijvoorbeeld

4) Overhaaste generalisatie (secundum quid) Argumentatieleer 4) Overhaaste generalisatie (secundum quid) verborgen argumenten

5) Erna, dus erdoor (post hoc ergo propter hoc) Argumentatieleer 5) Erna, dus erdoor (post hoc ergo propter hoc) “Nadat hij bij de groep kwam ging het minder goed, dus is hij daar de oorzaak van” Ook: cum hoc ergo propter hoc Zie Lucia de B.

6) Hellend vlak (slippery slope) Argumentatieleer 6) Hellend vlak (slippery slope) “Als we deze stap zetten, dan gaat het van kwaad tot erger” Feiten zijn hier belangrijk

Tweerichtingsverkeer i.p.v. eenrichtingsverkeer Dialoog Dialoog is belangrijk om ervoor te zorgen dat iedereen het over hetzelfde heeft en er beslissingen genomen worden op basis van argumenten. Tweerichtingsverkeer i.p.v. eenrichtingsverkeer

Definitiespel Definieer een woord. Bedenk een tegenvoorbeeld. MENS

Vooronderstellingen en vooroordelen: wat vooronderstellen deze zinnen? “Ik ga zonder jas naar buiten” “Als jij je kinderen goed opvoedt, dan worden ze niet crimineel” “Burgers moeten meer participeren”

Analyseer het betoog dat je hebt meegenomen (met behulp van de argumentenladder).

Presenteer de redenering zo helder mogelijk

Volgende week: R. de Brabander tekst Dalrymple tekst Savater tekst Moresprudentie blz. 30 – 31 Post een vraag n.a.v. de teksten op N@tschool en neem mee volgende week.