Doelstellingen Nieuwsbegrip Motiverend begrijpend lezen Uitbreiding van kennis van de wereld Transfer
Doelgroep van Nieuwsbegrip Niveau A: Groep 5 en 6 basisonderwijs Niveau B: Groep 7 en 8 basisonderwijs + leerjaar 1 en 2 vmbo (voortgezet onderwijs) Niveau C: voortgezet onderwijs: leerjaar 1 havo/vwo en leerjaar 2 theoretische leerweg + betere lezers van het basisonderwijs
Hoe werkt Nieuwsbegrip? Leerlingen kiezen zelf actuele onderwerpen voor de teksten Wekelijks via de website een actuele, informatieve tekst met opdrachten en handleiding Alles op drie niveaus Scholen printen en kopiëren zelf het materiaal Eenmalig: algemene handleiding, strategisch stappenplan lezen met woordhulp, rollenkaarten
Kenmerken van Nieuwsbegrip Teksten zijn actueel en wereldoriënterend Leerlingen bepalen de onderwerpen om de leesmotivatie te bevorderen Er wordt gericht gewerkt aan strategieën om transfer te bevorderen –Rolwisselend lezen –Strategisch stappenplan lezen Sleutelschema’s worden ingezet voor een beter tekstbegrip Opdrachten zijn gevarieerd en houden rekening met verschillende intelligenties
Leerlijn Nieuwsbegrip Leerlijn bestaat uit vijf strategieën: 1.voorspellen 2.ophelderen van onduidelijkheden 3.samenvatten 4.vragen stellen 5.relaties en verwijswoorden Deze vijf strategieën vormen de basis van het stappenplan van Nieuwsbegrip Zeven blokken van vijf weken, iedere strategie staat één keer per vijf weken centraal
Opbouw van de les Vaste onderdelen, flexibele opbouw, variatie in werkvormen: Tekst en woordenlijst Tekst lezen met stappenplan met woordhulp Begrijpend leesstrategieën Woordenschat Sleutelschema Opdrachten die rekening houden met intelligenties
Meervoudige intelligentie Mensen zijn op verschillende manieren intelligent, hebben een voorkeur voor een manier van leren. Nieuwsbegrip zet acht intelligenties in bij oefeningen bij de teksten (Gardner, 1992; 2002): Visueel-ruimtelijk (beeldknap) Verbaal-linguïstisch (woordknap) Logisch-mathematisch (rekenknap) Natuurgericht (natuurknap) Muzikaal-ritmisch (muziekknap) Lichamelijk-kinestetisch (beweegknap) Interpersoonlijk (mensknap) Intrapersoonlijk (zelfknap)
Toetsen 1.Drie keer per schooljaar nieuwe toetsen beschikbaar op alle drie de niveaus 2.In de toetsen worden alle strategieën getoetst
Meer weten? CED-Groep / unit vo/bve en unit onderzoek & ontwikkeling Dwerggras 30 Postbus AP Rotterdam (0031) - (0)10 – Contactpersonen: -Astrid Kraal voor Nieuwsbegrip po -Regine Bots voor Nieuwsbegrip vo