Initiator Voetbal (Getuigschrift C) 2009

Slides:



Advertisements
Verwante presentaties
TRAININGSVOORBEREIDING
Advertisements

SPELREGELS IN DE ZAAL MHC De Warande.
Aantal spelers : keeper Datum :
Pass en afwerkvorm  Fase: Warming-up Leeftijd: Senioren en A en B-jeugd
Begeleiden van 8 tal wedstrijden
Aantal spelers. : keeper. Datum. : Teamfunctie
Definitieve versie September 2006
Aantal spelers. : keepers. Datum. : Teamfunctie
Zonevoetbal, VCR visie in praktijk
BASICS leeftijdseigen vormen voor leerlingen van 10 tot 14 jaar.
PRESENTATIE JEUGDKADER s.v. DFS
Aandachtspunten voor een jeugdtraining
INITIATOR INDOORVOETBAL
COACH-AVOND 11 september 2013
Leerplan RKDEO Leerdoelen (leeftijdsafhankelijk)
Aantal spelers. : keeper. Datum. : Teamfunctie
Initiator Voetbal (Getuigschrift C) 2009
VOETBAL Initiator (getuigschrift C)
BASICS leeftijdseigen vormen voor leerlingen van 14 tot 18 jaar.
Initiator Voetbal (Getuigschrift C)
1 verschillen met het veld zaalregels
KNVB Clubcoach: Sandro Pinna
INITIATOR INDOORVOETBAL
Club Roeselare Het Leerplan club roeselare
Club Roeselare Het Leerplan club roeselare
Club Roeselare Het Leerplan club roeselare
Initiator Voetbal (Getuigschrift C) 2008
INITIATOR INDOORVOETBAL
Initiator Voetbal (Getuigschrift C)
les 10 : Specifieke didactische oefeningen
2. Opleidingsvisie : initiatie leerplan van 7 tot 17 jaar
2e Bijeenkomst Pupillentrainers
Trainingsvoorbereiding
Bijeenkomst kader 1 december 2013 Zaalhockey.
Coach cursus Jongste Jeugd
COACH-AVOND 15 september 2014
Inhoud Methodiek Aanwijzingen
Doelstelling: Naam Ad Dubbelman opdracht 2.1
Coach cursus Jongste Jeugd
ZAALHOCKEY
Club roeselare Club Roeselare Thema 1 verdedigen.
Trainingvoorbereiding formulier
E en F Groep 4 tegen 4 naar 7 tegen 7.
1ste jaars E - pupillen Training 1.
VVV-Venlo Jeugdopleiding Thema Avond
1 ste jaars E - pupillen Training 7. Aanvallen Thema 1 Aanvallen- positiespel in de opbouw - uitspelen 1 tegen 1 situatie Warming Up (20 minuten) Cock.
1ste jaars E - pupillen Training 4.
Datum : Teamfunctie : Aanvallen Doelstelling technisch
K. Rupel Boom FC Tactische richtlijnen Wim Scheers.
Trainingvoorbereiding formulier
Datum: Teamfunctie: Aanvallen Doelstelling technisch: Kappen,draaien en meenemen van de bal in combinatie met richtingsveranderingen Doelstelling.
Training : 9 Teamfunctie : Verdedigen Doelstelling technisch
# Training : 2 Teamfunctie : Aanvallen Doelstelling technisch
# Training : 11 Teamfunctie : Aanvallen Doelstelling technisch
A B C Training : 8 Teamfunctie : Verdedigen Doelstelling technisch
A B # Training : 7 Teamfunctie : Aanvallen Doelstelling technisch
A B C Datum : Teamfunctie : Verdedigen
# Datum : Teamfunctie : Aanvallen Doelstelling technisch
# Training : 1 Teamfunctie : Aanvallen Doelstelling technisch
Training : 4 Teamfunctie : Aanvallen Doelstelling technisch
Initiator Voetbal (Getuigschrift C)
Datum : Teamfunctie : Verdedigen Doelstelling technisch
# Datum : Teamfunctie : Aanvallen Doelstelling technisch
Zaalhockey Jongste jeugd 6 November 2017
Quiz Zaalhockey VHC.
Workshop zaalhockey 28 november 2017.
“ HOE TRAIN JE HET VERSCHIL! ”
VISIEBOEK jeugdopleiding ELITE FIRST DIVISION
OEFENSTOF 3V3 U7 KFC Lentezon OEFENSTOF 3V3 U7 KFC Lentezon
Trainingvoorbereiding formulier
Transcript van de presentatie:

Initiator Voetbal (Getuigschrift C) 2009 les 4 : Opleidingsvisie Initiator Voetbal (Getuigschrift C) 2009

Lesplan Inleiding Opleidingsvisie : initiatie zoneprincipes Opleidingsvisie : initiatie wedstrijd-en tussenvormen

1. Inleiding Verwelkoming Aanwezigheden

Organisatie : lessenrooster maandagsessie als voorbeeld week topic infrastructuur 19/01/09 M 1 - taakomschrijving van de initiator (1u) - didactiek (3u) leslokaal (4u) 26/01/09 didactiek (4u) terrein (2u) + leslokaal (2u) 02/02/09 M 2 - opleidingsvisie : FUN + FORMATION (1u) - opleidingsvisie : speler staat centraal (1u) - toepassing FUN in de praktijk (2u) terrein (1u) + leslokaal (3u) 09/02/09 - opleidingsvisie : initiatie zoneprincipes (2u) - opleidingsvisie : initiatie wedstrijd- en tussenvormen (2u) 16/02/09 opleidingsvisie : initiatie leerplan van 7 tot 17 jaar (4u) 23/02/09 basismotorische vaardigheden (4u) 02/03/09 M 3 - basismotorische vaardigheden (2u) - specifieke didactische oefeningen (2u) 09/03/09 specifieke didactische oefeningen 7 jarigen (4u) 10/03/09 26/04/09 stage in club naar keuze met 7-16-jarigen (4u)  

Organisatie : lessenrooster maandagsessie als voorbeeld week topic infrastructuur 16/03/09 M 3 specifieke didactische oefeningen 10 jarigen (4u) terrein (2u) + leslokaal (2u) 23/03/09 specifieke didactische oefeningen 13 jarigen (4u) 30/03/09 specifieke didactische oefeningen 16 jarigen (4u) 06/04/09 M 1 veilig sporten preventief (4u) leslokaal (4u) 20/04/09 veilig sporten curatief (4u) 27/04/09 theorie EX theoretische examens (didactiek - veilig sporten - basismotorische vaardigheden – opleidingsvisie)   28/04/09 08/05/09 praktijk EX in club naar keuze met 7-, 10-, 13- of 16-jarigen 09/05/09 jury 17/08/09 HEX theoretische herexamens (didactiek - veilig sporten - basismotorische vaardigheden – opleidingsvisie) 25/08/09 praktijk HEX 26/08/09  

2. Opleidingsvisie : initiatie zoneprincipes

ZONEVOETBAL ALS OPLEIDINGSFILOSOFIE Zone Individuele mandekking ! Een spelconcept en geen spelsysteem ! Zoneprincipes bij balverlies (B- ) maar ook bij balbezit (B+ ) !  Zoneprincipes zijn spelprincipes die tijdens 11 tegen 11 toegepast worden en waaruit nadien teamtactics afgeleid worden.  Leerplan bevat teamtactics die in 5-5, 8-8 en 11-11 aangeleerd worden (zie volgend deel: leerplan)

DEFINITIE ZONEVOETBAL EN COLLECTIEF POSITIESPEL MET ALS DOEL DE TEGENSTAND TE BEHEERSEN IN DE ZONE, NAMELIJK DE ZONE TUSSEN DE BAL EN HET DOEL EN DE VOLLEDIGE WAARHEIDSZONE 1 geheel van 11 spelers > som van 11 individualiteiten Evenwichtige verdeling en beperking van de fysieke inspanningen Gedeelde collectieve verantwoordelijkheid Zeer snelle omschakeling van balbezit naar balverlies en omgekeerd: bv. na balrecuperatie kan er “blind” gespeeld worden (omdat balbezitter min of meer weet waar medespeler staat)

Zone : PRINCIPES BIJ 1. EEN DEFENSIEF BLOK OPRICHTEN Individuele pressing door de speler die zich het dichtst bij de bal bevindt

Zone : PRINCIPES BIJ 1. EEN DEFENSIEF BLOK OPRICHTEN Individuele pressing door de speler die zich het dichtst bij de bal bevindt Dekking door de dichtstbijzijnde medespeler(s)

Zone : PRINCIPES BIJ 1. EEN DEFENSIEF BLOK OPRICHTEN Individuele pressing door de speler die zich het dichtst bij de bal bevindt Dekking door de dichtstbijzijnde medespeler(s) De andere spelers vormen een compact blok rond de zone bal-doel

Zone : PRINCIPES BIJ 1. EEN DEFENSIEF BLOK OPRICHTEN Individuele pressing door de speler die zich het dichtst bij de bal bevindt Dekking door de dichtstbijzijnde medespeler(s) De andere spelers vormen een compact blok rond de zone bal-doel De keeper geeft dekking aan het blok

Zone : PRINCIPES BIJ 1. EEN DEFENSIEF BLOK OPRICHTEN Individuele pressing door de speler die zich het dichtst bij de bal bevindt Dekking door de dichtstbijzijnde medespeler(s) De andere spelers vormen een compact blok rond de zone bal-doel De keeper geeft dekking aan het blok

Zone : PRINCIPES BIJ 1. EEN DEFENSIEF BLOK OPRICHTEN COMPACT BLOK 10-15 m afstand tussen de spelers spelers die kruisen SYSTEMATISCH BEWUST buitenspel - dekking door de DOELMAN

Zone : PRINCIPES BIJ 2. HET BLOK GLIJDT EN KANTELT ZO SNEL MOGELIJK

Zone : PRINCIPES BIJ 2. HET BLOK GLIJDT EN KANTELT ZO SNEL MOGELIJK

Zone : PRINCIPES BIJ 2. HET BLOK GLIJDT EN KANTELT ZO SNEL MOGELIJK

Zone : PRINCIPES BIJ 3. KENMERKEN VAN EFFICIENT BLOK -High pressure 1. AANPASSEN AAN DE BESTAANDE WEERSTAND -High pressure

Zone : PRINCIPES BIJ 3. KENMERKEN VAN EFFICIENT BLOK -High pressure 1. AANPASSEN AAN DE BESTAANDE WEERSTAND -High pressure -Medium pressure

Zone : PRINCIPES BIJ 3. KENMERKEN VAN EFFICIENT BLOK -High pressure 1. AANPASSEN AAN DE BESTAANDE WEERSTAND -High pressure -Medium pressure -Low pressure

Zone : PRINCIPES BIJ 3. KENMERKEN VAN EFFICIENT BLOK 1. AANPASSEN AAN DE BESTAANDE WEERSTAND -High pressure -Medium pressure -Low pressure 2. BEHEERSEN VAN DE GEVARENZONE VOOR DOEL -Voldoende spelers in het centrum -Hoe dichter bij doel, hoe strikter de dekking 3. AFSLUITEN VAN DE DIREKTE SPEELHOEKEN, nl - vertikale passing - diagonale passing - voorzet trappen

Zone : PRINCIPES BIJ WANNEER ? 4. COLLECTIEVE PRESSING Bal tussen het blok en de zijlijn

Zone : PRINCIPES BIJ WANNEER ? 4. COLLECTIEVE PRESSING Bal tussen het blok en de zijlijn - Bij overtal - Bij moeilijke bal en zwakke tegenspeler

Zone : PRINCIPES BIJ WANNEER ? 4. COLLECTIEVE PRESSING WAAR ? - Bal tussen het blok en de zijlijn - Bij overtal - Bij moeilijke bal en zwakke tegenspeler WAAR ? Hoogte middellijn

Zone : PRINCIPES BIJ WANNEER ? 4. COLLECTIEVE PRESSING WAAR ? HOE ? Bal tussen het blok en de zijlijn - Bij overtal - Bij moeilijke bal en zwakke tegenspeler WAAR ? Hoogte middellijn HOE ? VM geeft startsignaal VM - Collectieve pressing : + sluiten van de speelhoeken + geen speelruimte voor tegenpartij + zich niet laten uitschakelen

Zone: PRINCIPES BIJ De eigen speelruimte vergroten

Zone: PRINCIPES BIJ De eigen speelruimte vergroten Rationele bezetting van zones: aanspeelbaarheid

Zone: PRINCIPES BIJ De eigen speelruimte vergroten Rationele bezetting van zones: aanspeelbaarheid Bewegingen zonder bal : - vrijlopen - plaatswissels/switch - inschuiven (overtal)

Zone: PRINCIPES BIJ De eigen speelruimte vergroten Rationele bezetting van zones: aanspeelbaarheid Bewegingen zonder bal : - vrijlopen - plaatswissels/kruisbew. - inschuiven (overtal) Zo snel mogelijk een nauwkeurige dieptepass of diagonale pass geven

Zone: PRINCIPES BIJ 1 De eigen speelruimte vergroten 2 Rationele bezetting van zones: aanspeelbaarheid Bewegingen zonder bal : - vrijlopen - plaatswissels/kruisbew. - inschuiven (overtal) Zo snel mogelijk een nauwkeurige dieptepass of diagonale pass geven 5 De zwakke zone (in, naast of achter het blok) opzoeken d.m.v. snelle balcirculatie

Zone: PRINCIPES BIJ 6 DOELPOGING bij werkelijke doelkans (shot, kop, enz)

Zone: PRINCIPES BIJ 6 DOELPOGING bij werkelijke doelkans (shot, kop, enz) 7 Steeds het MOMENT van balverlies voorzien 3/4/5 DTP Defensively Thinking Players

Zone: PRINCIPES BIJ 6 DOELPOGING bij werkelijke doelkans (shot, kop, enz) 7 Steeds het MOMENT van balverlies voorzien 3/4/5 DTP Defensively Thinking Players Een defensieve « T » behouden

Bij de jeugd : 1-4-3-3 in zone VASTE NUMMERS : identificatie met bepaalde functie ! 1. Keeper 2. Rechter flankverdediger 3. Rechter centrale verdediger 4. Linker centrale verdediger 5. Linker flankverdediger 6. Rechter verdedigende MV 8. Linker verdedigende MV 10. Aanvallende middenvelder 7. Rechter flankaanvaller 9. Centrumspits 11. Linker flankaanvaller 9 11 7 10 8 6 5 2 4 3 1

Waarom 1-4-3-3 bij jeugd ? Een maximaal aantal mogelijkheden voor het driehoeksspel

Waarom 1-4-3-3 bij jeugd ? Efficiënte bezetting van de te bespelen (B+) en te verdedigen (B-) ruimte Omschakeling B+/B- en B-/B+ betekent snelle aanpassing van posities = flexibiliteit Verdediging met 4 i.p.v. met 3: gemakkelijker verdedigen van de breedte van het terrein tegen 3 aanvallers nog 1 speler over: gevaar voor individuele mandekking in de zone is kleiner  verbeteren van “zone”positiespel i.f.v. mogelijk doelgevaar uitverdedigen en inschuiven mogelijk door alle 4 de verdedigers  verbeteren van opbouwende kwaliteiten verbeteren van onderlinge coaching wanneer ze geconfronteerd worden met wisselende tegenstanders; dit in tegenstelling met 3 verdedigers tegenover 3 aanvallers waar individuele mandekking wordt toegepast

Waarom 1-4-3-3 bij jeugd ? middenveld met 3 centrale middenvelders terug spelverdeler(s) opleiden (10) inschuiven en taakovername wordt gestimuleerd (6 en 8) 3 aanvallers meer aanspeelpunten vooraan in de voet ( fysieke arbeid) buitenspelers (7 en 11) worden gestimuleerd om te durven dribbelen diepe spits opleiden als targetman (aanbieden en terugleggen), als diep vrijlopende aanvaller (in de rug van de verdediging) en als afwerker vóór doel aanmoedigen om voetbaloplossingen te vinden (= creativiteit) doordat er voor iedere aanvaller minder ruimte is

ZONEFILOSOFIE : WAAROM ? VERBETEREN VAN het lezen van de spelsituaties het “decision making” proces het durven initiatief te nemen het collectief spel (defensief en offensief) het communicatievermogen het concentratievermogen ZONE WITH YOUTH FOOTBALL PLAYERS = Putting brains in the muscles !

3. Opleidingsvisie : initiatie wedstrijd-en tussenvormen

WEDSTRIJD- en TUSSENvormen « Teambuilding als route naar succes » Rinus MICHELS (2000) STRAATVOETBAL was en is de belangrijkste natuurlijke opleidingsvorm. Helaas zijn door allerlei factoren de mogelijkheden voor straatvoetbal sterk verminderd of zelfs verdwenen. Spelers dienen geconfronteerd te worden met trainingseenheden die de ingrediënten bevatten van het echte spel om zo de vereiste voetbalkwaliteiten voor het 5-5, 8-8 en 11-11 te ontwikkelen. Aan het POSITIESPEL worden enorme hoge eisen gesteld. Dit moet je al ontwikkelen bij de jeugd.

WET VAN DE TRANSFER “Een verworven vaardigheid in de uitvoering van een geheel van activiteiten (de training) kan slechts overgebracht worden in een nieuw geheel (de match) als er een zo groot mogelijk aantal overeenkomsten tussen de 2 situaties bestaan” ?

Trainen dmv wedstrijdvormen WET VAN DE TRANSFER Bij het aanleren van vaardigheden via geïso-leerde vormen is de kans reëel dat de spelers ze in de wedstrijd niet kunnen uitvoeren omdat ze de spelsituatie niet herkennen Tijdens de training dezelfde spelsituaties als in een wedstrijd aanbieden Trainen dmv wedstrijdvormen

WET VAN DE GELEIDELIJKHEID Trainen dmv wedstrijdvormen De spelers kunnen in de wedstrijd de door de jeugdopleider gegeven richtlijnen niet uitvoeren omdat de spelsituatie te complex is Tijdens de training spelsituaties, die minder complex zijn dan in de wedstrijd, aanbieden Trainen dmv wedstrijdvormen

WET VAN DE GELEIDELIJKHEID Trainen dmv tussenvormen Soms is de meest eenvoudig wedstrijdvorm nog te complex om zich te concentreren op de juiste uitvoering (bv wreeftrap) Nog meer eenvoudige leersituaties in meer geïsoleerde omstandigheden aanbieden Trainen dmv tussenvormen

Trainen dmv wedstrijdvormen WET VAN DE HERHALING De spelers dienen vaak met dezelfde doelstellingen uit het leerplan geconfronteerd te worden Tijdens de trainingen identieke spelsituaties regelmatig laten terugkomen Trainen dmv wedstrijdvormen

Trainen dmv tussenvormen WET VAN DE HERHALING Soms komt de aan te leren vaardigheid te weinig voor in de wedstrijdvorm (bv. kopspel) Meer specifieke leersituaties in meer geïsoleerde omstandigheden aanbieden Trainen dmv tussenvormen

WEDSTRIJDVORM REGEL VAN 6 1. afgebakend terrein met doel(en) op de doellijn 2. 1 bal 3. speler(s) bij ploeg in balbezit 4. speler(s) bij ploeg niet in balbezit 5. minstens 1 keeper in groot centraal doel 6. echte wedstrijdreglementen

K WEDSTRIJDVORM minstens 1 groot doel op doellijn centraal (symmetrie) 5-5 en 8-8 = 5m op 2m 11-11 = 7,32m op 2,44m verdedigd door keeper kleine doeltjes (kegels) mag langs één zijde, bij voorkeur 2 (1 links en 1 rechts) K

WEDSTRIJDVORM: numerieke gelijkheid 8+K/K+8

X O N O K X° K X N O 3+2N+K/3+K WEDSTRIJDVORM 20m 30m met neutrale spelers

WEDSTRIJDVORM: neutrale spelers 7+K+2N/K+7

numerieke ongelijkheid WEDSTRIJDVORM numerieke ongelijkheid 30m X O 20m ° X K O X 3/2+K

WEDSTRIJDVORM: numerieke ongelijkheid 9/K+7

WEDSTRIJDVORM Slechts 3x bal raken Geen verplichte opdrachten naast de echte voetbalreglementen ! Doelpunt telt alleen maar na voorzet

O X X O O X K K X° O X O 4+K+2/4+K+2 GEEN WEDSTRIJDVORM Spelvorm met kaatsers 40m O X X O O X 30m K K X° O X O 4+K+2/4+K+2

GEEN WEDSTRIJDVORM Lijnvoetbal 30m X O 20m O X° X O 3/3 zonder doelen

X X X O O O K K X° O X O O O X X 7+K/K+7 GEEN WEDSTRIJDVORM Met afgebakende zones 50m X X X O O O 40m K K X° O X O O O X X Spelers blijven in hun vaste zone

TUSSENVORMEN 1. Positiespelen - spelvormen 2. Afwerkingsoefeningen 3. Technische oefeningen 4. Collectieve looppatronen 5. Automatisme zonder “echte” tegenstanders (shadow-game) 6. Conditionele oefenvormen (al dan niet met bal) 7. Rustpauzes: tactische besprekingen/tactische simulaties, enz

Trainingsvoorbereiding : denkproces ANALYSE VAN DE BEGINSITUATIE (in functie van het beheersen van vaardigheden of leerplandoelstellingen) EVALUATIE VAN DE UITVOERING VAN DE OPLOSSING  of  THEMA VAN DE TRAININGEN Doelstellingen  spelprobleem OPLOSSING VAN HET PROBLEEM VERTALEN IN RICHTLIJNEN Richtlijnen tijdens wedstrijdvormen en tijdens tussenvormen

Trainingsvoorbereiding thema uit doelstelling afleiden en verwoorden als spelprobleem Bepalen van de oplossing van het spelprobleem Vertaling van de oplossing in richtlijnen Keuze van de wedstrijdvormen i.f.v. het oplossen van het spelprobleem Keuze van de tussenvormen al dan niet i.f.v. het oplossen van het spelprobleem

Trainingsvoorbereiding Thema uit doelstelling afleiden en verwoorden als spelprobleem 1 “ECHT” SPELPROBLEEM zo concreet en nauwkeurig mogelijk definiëren 4W-vragen beantwoorden: * Wie is betrokken bij het spelprobleem ? * Wat is het spelprobleem ? * Waar doet het spelprobleem zich voor ? * Wanneer stelt het probleem zich ?

Trainingsvoorbereiding Thema uit doelstelling afleiden en verwoorden als spelprobleem : T+18 : efficiënte bezetting: 1ste – 2de paal en 11m Wie De centrumspits (9) en de flankspeler (7) Wat Kiezen positie in dezelfde zone (2de paal) waardoor de geboden doelkans niet optimaal kan benut worden. Waar In de waarheidszone van de tegenpartij voor doel Wanneer Een medespeler infiltreert langs de flank, de achterlijn haalt en een bruikbare voorzet kan trappen. De centrumspits (9) en de aanvallende middenvelder (10) nemen niet deel aan de infiltratie via de flank.

Trainingsvoorbereiding Bepalen van de oplossing van het spelprobleem meerdere oplossingen zijn mogelijk ! zo concreet en nauwkeurig mogelijk definiëren van één of meerdere oplossingen 4W-vragen beantwoorden: * Wie is betrokken bij het oplossen van het probleem? * Wat is de oplossing ? * Waar wordt het probleem opgelost ? * Wanneer moet het probleem opgelost worden ?

Trainingsvoorbereiding Bepalen van de oplossing van het spelprobleem Vb T+18 : efficiënte bezetting: 1ste – 2de paal en 11m Wie De centrumspits (9), de aanvallende middenvelder (10) en de flankspeler (7 of 11) Wat Kiezen op het gepaste moment positie richting 1ste paal, 2de paal en 11m waardoor de geboden doelkans optimaal kan benut worden. Waar In de waarheidszone van de tegenpartij voor doel Wanneer Een medespeler infiltreert langs de flank, de achterlijn haalt en een bruikbare voorzet kan trappen. De centrumspits (9) en de aanvallende middenvelder (10) nemen niet deel aan de infiltratie via de flank.

Trainingsvoorbereiding Vertaling van de oplossing in richtlijnen * Eenduidige en gemakkelijk begrijpbare coachingpunten (zo kort en duidelijk mogelijk) * Evolutie van “coach is coaching” naar “players are coaching” * Coaching betekent dat de trainer de spelers helpt en de spelers elkaar helpen om het spelprobleem op te lossen * * Richtlijnen worden op het terrein coachingswoorden !!!

Trainingsvoorbereiding Vertaling van de oplossing in richtlijnen Belang van de 4 W’s op de kwaliteit van de coaching (inhoud/vorm) * Wie  de spelers die je coacht * Wat  de coachingswoorden * Waar  opstelling als jeugdopleider * Wanneer  de coachingsmomenten (eventueel met bevriezen spelsituatie)

Trainingsvoorbereiding Vertaling van de oplossing in richtlijnen Voorbeelden van coachingswoorden BALVERLIES BALBEZIT POSITIE PRESS DEKKING LOS SCHUIVEN SLUITEN REMMEN DICHTER VERANDER OPEN GEEF RUG ZAKKEN VOORUIT DIEP WEG ALLEEN VRAAG Coaching door de spelers: eventueel te vermelden in trainingsvoorbereiding (wie coacht wie?).

Trainingsvoorbereiding Keuze van de wedstrijdvormen i.f.v. het oplossen van het spelprobleem Belang van de 4 W’s op de keuze van de wedstrijdvorm * Wie identiteit spelers en veldbezetting (= elftalposities) * Wat identiek karakter probleem en oplossing in wedstrijd en training * Waar plaats en grootte van het terrein * Wanneer identiek tijdstip dat het probleem en oplossing zich in wedstrijd en training voordoet + frequentie

KEUZE WEDSTRIJDVORM pedagogische progressie voorzien in training  spelprobleem is gemakkelijker of moeilijker door speler(s) op te lossen 4 variabelen bij kiezen van wedstrijdvorm afmetingen aantal spelers totaal : 2+K/2+K  6+K/6+K numeriek verschil beide ploegen: 3+3N+K/3+K  4+K/3 identiteit spelers veldbezetting (elftalposities) symmetrisch: beide ploegen met zelfde elftalposities asymmetrisch: beide ploegen in verschillende elftalpositie

SYMMETRISCHE VELDBEZETTING 8+K tegen K+8 in een 4-1-3

ASYMMETRISCHE VELDBEZETTING 8 tegen 8+K  4V 3MV 1A 3A 3MV 2V 

Keuze juiste wedstrijdvorm afhankelijk van KEUZE WEDSTRIJDVORM Keuze juiste wedstrijdvorm afhankelijk van Aard van het spelprobleem (= trainingsdoel!!!) Psychomotorische rijpheid van de speler Fysieke mogelijkheden van de speler  Aantal spelers  complexiteit  Grootte terrein  balcontacten (scoringskansen en besluitvorming)/per speler BASICS TEAMTACTICS

Wedstrijdvormen : « BASICS » Aanleren, verbeteren en perfectioneren van basistechnieken en basistactieken in wedstrijdechte omstandigheden:  vanaf 7 jaar Zoveel mogelijk leermomenten kleine speeloppervlaktes kleine aantallen

Wedstrijdvormen : « TEAMTACTICS » Uitvoeren van taak binnen 5-5 : ruitvorm 8-8 : dubbele ruitvorm 11-11 : 1-4-3-3 Leermomenten in echte wedstrijdomstandigheden aard van het spelprobleem bepalen = wie, wat, waar en wanneer dit bepaalt de grootte van het terrein en het aantal spelers  elftalposities

Trainingsvoorbereiding Keuze van de tussenvorm al dan niet i.f.v. het oplossen van het spelprobleem - er kan gekozen worden voor een tussenvorm die de spelers helpt om later in de wedstrijdvorm het spelprobleem op te lossen - er kan gekozen worden om moeilijke technieken (kopspel, amorti, wreeftrap,...) in te oefenen en te perfectioneren - er kan gekozen worden voor het fun-element (bv shooting-game) of voor een conditioneel element (bv lenigheid), enz...  geen verplichting dat de tussenvorm altijd in verband met het trainingsthema staat

TRAININGSOPBOUW VAN EEN TRAININGSSESSIE TUSSENVORMEN W E D V O R M 1 W E D V O R M 2 W E D V O R M 3 C O L I N G D W O P W A R M I N G t Afwisseling van wedstrijdvormen en tussenvormen 1 sessie kan meerdere trainingseenheden omvatten

METHODIEK PROGRESSIEVE METHODE tijd c o m p l e x i t 3/3 3/2 4/4 2/1 Er wordt met de meest vereenvoudigde wedstrijdvorm (hier 2 tegen 1) gestart om nadien progressief meer complexe vormen aan te bieden en te eindigen met de meest complexe wedstrijdvorm (hier 4 tegen 4).

METHODIEK ZANDLOPERMETHODE 4/4 3/3 ZANDLOPERMETHODE tijd c o m p l e x i t 3/2 Er wordt tijdens de herkenningsfase met de eindvorm gestart om nadien af te dalen tot de meest vereenvoudigde wedstrijdvorm die nodig is om het probleem op te lossen. Nadien worden progressief meer complexe vormen aangeboden om te eindigen met dezelfde wedstrijdvorm als in het begin.

ORGANISATIE Begin van de wedstrijdvorm Einde van de wedstrijdvorm - vrij - geconditioneerd: beginpositie spelers en beginpass Einde van de wedstrijdvorm - golven: omkeerbaarheid - continu: bepaalde tijd laten spelen of trainer kiest moment van einde Gebruik van bestaande belijning

ORGANISATIE Het strafschopgebied Gebruik van bestaande lijnen en afmetingen: enkele tips 16,5m Het strafschopgebied 5,5m 40,32m = (2x11m) + (2x5,5m) + 7,32m 11m Variabel maar te berekenen met behulp van 9,15m streepje

ORGANISATIE Gebruik van bestaande lijnen en afmetingen: enkele tips WV 8+K/8+K met 2 strafschop-gebieden op terrein van L/2 + 16,5m op volledige breedte Verplaatsbaar doel op 7m van verste punt van cirkel plaatsen 7m

BESLUIT = FLEXIBILITEIT Tussenvorm is een volwaardige oefenvorm Wedstrijdvorm na opwarming en voor coolingdown = absolute must binnen de methode Een 3de, 4de,… wedstrijdvorm tussenin indien mogelijk maar afh. van tijdsduur training, leerproces spelers, ... Keuze van de wedstrijdvorm ook afhankelijk van: - weersomstandigheden - beschikbaarheid spelers - beschikbaarheid van het terrein