Verstaanbaarheid in de praktijk

Slides:



Advertisements
Verwante presentaties
Grammatica in balans.
Advertisements

Handelingsgericht werken en de IB
STRUCTUREEL COMMUNICATIEF RECEPTIE PRODUCTIE
Workshop Leren Leren in de praktijk 4 maart 2009
Franconville 3e editie haalbaar leerlinggericht leren op maat
Preventieve instructiemethodiek
N.Naessens BuSO Spermalie ASV voor Schoolverlaters.
No nonsense methode ICT vaardigheden
INITIATIECURSUS COMPUTER EN INTERNET VOOR ONTHAALOUDERS.
Groep 7&8 INFORMATIEMIDDAG Maandag 24 september 2012.
Collega’s betrekken bij taal- en rekenbeleid
Programma 28 november 2012 Opening Toelichting protocol
EXPRESSIE in STW = zich uitdrukken.
Onderwijsondersteuning in de praktijk – studenten SBIB en HUB Personeelsdag 7 februari 2014.
Studiedag: vernieuwing, ook in onderwijs vreemde talen via ICT Vrijdag 19 maart 2010.
De ondersteuning van Connect lezen
Doelstelling Wedeo Mensen aan het werk krijgen en houden in een zo regulier mogelijke arbeidssituatie. Dit is de belangrijkste basis voor het.
Monique Goedhart en Gerda Egtberts
Nieuwe Spreekrecht.
Didactiek procesgerichte aanpak
De communicatieve methode voor Frans in het basisonderwijs
IBO de Rivieren praktijkvoorbeeld.
Titelpagina.
1 Docentenhandleiding De integratie van verantwoord ondernemen Studie-avond Syntra West 13 september 2007 Marijke De Prins.
Studiemiddagen NT2-toetsen 23 april Koning Willem I College
Leerlijnen in relatie met de methode
GECOMBINEERD ONDERWIJS
Ouderavond Jaaroverzicht groep 5
De inleiding van de les Functie? Aanpak?.
Oefenen.nl als basis voor trajecten en materialen
Welkom! Nederlands A1-A2.
lees- en schrijfvaardigheid oefenen in de dagelijkse praktijk
DISK Proeverij conferentie BVNT2 23 mei 2014.
pret met intervisie: ket-lessen Conferentie BV NT2 24 mei 2014
Integratie en participatie
Fonemisch bewustzijn & Letterkennis in groep 1 en 2 Mariët Förrer
Even voorstellen José Vries Ammy Langkamp. Even voorstellen José Vries Ammy Langkamp.
Welkom in groep 7M Koffie/thee vooraf!.
Wat kunnen wij samen doen aan laaggeletterdheid in Almere?
Informatieavond groep 4
Jongerenloket JOLO Onderdeel van de gemeente/DWI voor jongeren tussen de 16 en de 27 jaar.
Presentatie methodeanalyse Zo leren kinderen lezen en spellen & Leeslijn De Hand-out.
ALGEMENE INFORMATIE De kinderen komen om half 9 binnen en ruimen jas en tas op. [kleine tas a.u.b.] Ouders nemen afscheid op het plein. Gymtijden: maandag.
Welkom in groep 4 André Bovelander en Nikie Mesker.
Netwerkvoormiddag Communicatieve Vaardigheden - Zakelijke Communicatie
Lezen leren.
Taalbeleid: Van brabbel tot babbel Inspiratiedag VVSG 2 april 2015
Workshop evalueren Dcp
Leerstrategie Oud chinees gezegde: Wat ik hoor, vergeet ik
Even voorstellen Ammy Langkamp José Vries. Even voorstellen Ammy Langkamp José Vries.
Welkom in groep 4 Wilt u de stamkaarten controleren, ondertekenen en weer inleveren? Wilt u uw contactgegevens op de klassenlijst controleren?
Taalbeheersing Rotterdam, 00 januari 2007 Deze week: Geen individuele begeleiding! Inleiding af Intervisie op taal en inhoud Uitleg middenstuk Zelf zoeken.
Administratie inrichten Van bouwstenen tot instructie schrijven.
Voorschotbenadering risicokleuters ten aanzien van het leren lezen en spellen.
Onderzoek naar gebruik en effectiviteit van de WERK-portal Saskia Verstegen.
Zwijsen. Echt anders … volledige les in leerlingmateriaal 3 organisatievormen mogelijk keuze leerkracht: zelfstandig of samen een verantwoord compacte.
Informatie avond groep 3. Planning van de avond Voorstellen Sociaal-emotionele ontwikkeling. Praktische en belangrijke informatie van de groep Actieve.
Geletterdheid in CVO 20 mei 2016.
Voorschotbenadering risicokleuters
Thema 2: Dyslexiebeleid in de school. Waarom dyslexiebeleid? Helderheid over te bieden ondersteuning aan leerlingen Helderheid over de taak van de docent.
Workshop Marilene Gathier – De Taalvraag
Coördinatoren VZ 13 januari 2017 Verslag.
Wat is DRAMA??.
Taalbeleid: Van brabbel tot babbel Inspiratiedag VVSG 2 april 2015
Informatieavond Kurzweil (basis).
Taalbeleid: Van brabbel tot babbel Inspiratiedag VVSG 2 april 2015
Hoe herkennen mensen klanken?
Hoofdstuk 1 Taal en taalonderwijs
Nadine Janssens (KS Leuven) & Karen Lahousse (KU Leuven)
Transcript van de presentatie:

Verstaanbaarheid in de praktijk Lessenpakket auditieve discriminatie voor anderstaligen E. Everaerts, S. Janssens, M. Lobelle, S. Peeters

Waardoor wordt verstaanbaarheid beïnvloed. A. Algemene aspecten B Waardoor wordt verstaanbaarheid beïnvloed? A. Algemene aspecten B. klanken C. prosodie

Waardoor wordt verstaanbaarheid beïnvloed? A. Algemene aspecten stemvolume spreektempo non-verbale communicatie

Waardoor wordt verstaanbaarheid beïnvloed? B. Klanken lichamelijke problemen problemen bij de klankplaatsing; fouten in de productie door foutieve perceptie

Waardoor wordt verstaanbaarheid beïnvloed? C. Prosodie op woordniveau: de klemtoon de sjwa op zinsniveau: het zinsaccent de intonatie het ritme

Auditieve discriminatie Wat? = het ‘horen’ van verschillen tussen spraakklanken in de Nederlandse taal

Auditieve discriminatie Waarom? 1/ verbeteren verstaanbaarheid 2/ noodzakelijke aanvulling op communicatieve methode 3/ basisvoorwaarde voor lezen en schrijven

Auditieve discriminatie Belang van auditieve discriminatie Verstavaardigheid / verstaanbaarheid receptief voor productief controle eigen spraakproduct

Auditieve discriminatie Belang van auditieve discriminatie Communicatieve methode Nt2 context vangt fouten op onterechte homoniemen

Auditieve discriminatie Belang van auditieve discriminatie Basisvoorwaarde lees en schrijfvaardigheid onterechte onthoudwoorden schrijven: fouten foneem- grafeemkoppeling problemen bij regelwoorden lezen: fouten grafeem- foneemkoppeling problemen bij tekstbegrip Voorwaarde: geen problemen binnen de eigen taal

Auditieve discriminatie Problematiek in het NT2-onderwijs komt vaak amper aan bod in de NT2 lessen kan een aanslepend probleem worden ook voor cursisten uit hogere modules

Auditieve discriminatie Onze aanpak rond auditieve discriminatie eerst kennen… dan kunnen - klassikaal (grote doelgroep, praktisch haalbaar) - eerst receptief later productief - integreren in elke les vanaf module 1.1 ! Geen articulatietherapie! ( = individuele logopedie)

Opbouw lessenpakket Handleiding Oefenboek uitgewerkte lessen (tips) klankplaten grafeemkaartjes (www.acco.be) Oefenboek Luisteroefeningen (o.a. invuloefeningen) spreekoefeningen (luidop lezen, duo-dictee) cd + neerslag (thuis oefenen)

Lessenpakket auditieve discriminatie voor anderstaligen Kan gecombineerd worden met elke methode; aanvulling en ondersteuning Steeds een verwijzing naar het niveau van de doelgroep

Lessenpakket auditieve discriminatie voor anderstaligen Onderverdeling: 1. Discriminatie korte en lange vocalen 2. Discriminatie vocalen en tweeklanken 3. Discriminatie van tweeklanken 4. Specifieke discriminatie- en articulatieproblemen 5. Discriminatie stemloze/ stemhebbende consonanten 6. Individuele problemen

Lessenpakket auditieve discriminatie voor anderstaligen Voor alle cursisten NT2: 1. Discriminatie korte en lange vocalen 2. Discriminatie vocalen en tweeklanken 3. Discriminatie van tweeklanken Naargelang de behoefte van de groep: 4. Specifieke discriminatie- en articulatieproblemen 5. Discriminatie stemloze/ stemhebbende consonanten 6. Individuele problemen

Lessenpakket auditieve discriminatie voor anderstaligen Om goede resultaten te behalen: elke les ± 15 min. Introductie van de klanken bij voorkeur afwerken binnen richtgraad 1( = voor B1)

Lessenpakket auditieve discriminatie voor anderstaligen Bij elke les wordt vermeld: - minimumniveau cursisten - doelstellingen - nodige klankplaten - verschillende werkvormen + tips - opbouw van receptief naar productief - stijgende moeilijkheidsgraad

De praktijk Algemeen Verschillende werkvormen Thuiswerk

De praktijk Algemeen - vermelde doelen en niveaubepaling - van receptief naar productief - opbouw moeilijkheidsgraad: nonsens/eenlettergrepige woorden, zonder/met consonantverbindingen, meerlettergrepige woorden, zinnen

De praktijk B. Verschillende werkvormen 1. receptief 2. productief

De praktijk B. Verschillende werkvormen 1. receptief: - voorstellen van klankplaten (woord – klank – verschil in betekenis) - introductie handgebaar - grafeemkaartjes - aankruisen - omcirkelen (nonsenssyllabe, woordparen en woordreeksen)

De praktijk B. Verschillende werkvormen 2. productief - grafeem schrijven - woorden schrijven - woorden lezen - duo-dictee

De praktijk C. Thuiswerk CD + neerslag

Integratie in de cursus Aanbreng in functie van behoefte cursisten aansluitend bij behandelde thema Integratie in cursus CVO Antwerpen- Zuid per thema in docentenhandleiding drempelverlagend voor collega’s

Examen CVO A-Zuid onderdelen RG 1 = 20 punten/ 120 16% horen schrijven spreken resultaat evaluatie naast andere vaardigheden evolutie opvolgen doorverwijzing

en de logopediste? Praktijkboek: Taken logopediste: handig voor logopedisten noodzakelijke leidraad voor Nt2 lesgevers Taken logopediste: 1/ informeren en begeleiden collega’s 2/ extra oefeningen uitwerken 3/ doorverwijzing: groepjes verstaanbaarheid 4/ specifieke cursisten:individuele therapie ! Geen perfectionisten

Verstaanbaarheid in de praktijk Lessenpakket auditieve discriminatie voor anderstaligen E. veraerts, S. Janssens, M. Lobelle, S. Peeters Bedankt voor uw aandacht! Vragen? Acco 2007 Handleiding : 24 € ISBN 978-90-334-6630-4 Oefenboek: 12 € ISBN 978-90-334-6631-1 Contactadres: saskiajanssens@skynet.be Elske.Everaerts@telenet.be