TAAL & THEORIE 3.3 Het spreken en begrijpen van taal

Slides:



Advertisements
Verwante presentaties
Redactioneel schrijven Les 3
Advertisements

Onderzoek naar competentiegericht beoordelen in het groene onderwijs
STRUCTUREEL COMMUNICATIEF RECEPTIE PRODUCTIE
Actualisering eindtermen ERK en lerarenopleiding
hoe gaan we om met verschillen in leercapaciteit
Lotgenotencontact.
Verschillen in de taalontwikkeling…
Didactiek procesgerichte aanpak
Ouderavond 10 september 2013.
Een lessenserie van drie lessen
Sociolinguïstiek Bijeenkomst 3.
En wat doet taalkunde in het programma van CKI?
Taal en cognitie: Optimaliteitstheorie Henriëtte de Swart.
Taal en cognitie: Optimaliteitstheorie
En wat doet taalkunde in het programma van CKI?
Taalverwerving en taalmoeilijkheden Goele De Brabandere 1 BaTPCc
Natuurlijke taalverwerking week 4
Persoonlijke en sociale vaardigheden van de commerciële professional
Clusteroverleg groen ’11
AMARANTIS EXAMEN Medewerker Marketing Communicatie.
Cognitieve linguïstiek
Woordenschat en kijk op taal Hoofdstuk 2 en 3
ASTRID GEUDENS HOOFDAUTEUR.
Geïntegreerd werken met de vaardigheden voorbeelden.
voor familie en vrienden van
Syntaxis 1. Inleiding: Combinaties Combinaties op verschillende niveaus: Lettergrepen als combinaties van fonemen. (College 3,4) Woorden als combinaties.
Aangeboren, aangeleerd of allebei?
lessen op vijf niveaus (basisonderwijs, voortgezet onderwijs, MBO)
+ Kind in ontwikkeling deel A Thema 2 Jonge Kind.
Kind in ontwikkeling deel A
Artis.
Dorien `t Hart Med.hro.nl/hardo
Jennifer de Vries med.hro.nl/vrije
Taalgeschiedenis DT jaar periode 3
Taalkennis les 7. Talen in Friesland Welke taal wordt het meest gesproken in Friesland, denk je? Hoe veel mensen spreken thuis vooral Fries, Nederlands,
1 van 9 Hoofdstuk 9 Nederlands als tweede taal. 2 van 9 Achtergronden Migratie in Nederland o speciale aandacht voor NT2 is nodig o ook voor nieuwkomers.
Welkom Module Autisme in de Sport. Programma Voorstelrondje Doel Autisme en sport Structuren Vragen.
Methoden om een vreemde taal te leren 1 Correctie op p. 66 van de reader, laatste alinea: “Zulke vragen als wij hierboven over doel en vorm hebben gesteld,
TAALONDER ZOEK 2.10 SOCIOLECTEN. WAT GAAN WE DEZE LES LEREN? 1.Wat groepstaal is. 2.Hoe sociale groepen zich onderscheiden via groepstaal. 3.Het belang.
1 van 8 Hoofdstuk 7 Taalbeschouwing. 2 van 8 Wat is taalbeschouwing? Taalbeschouwing als vijfde domein naast lezen, schrijven, luisteren, spreken Taalbeschouwing.
Woordenschat Letterlijk en figuurlijk taalgebruik.
Lesdoel en Begrippen deze les: Universalisme Relativisme Vooroordeel
Groep 2 Begrijpend luisteren
Verschil: redekundig en taalkundig ontleden
Luister goed… Opdracht:
Observeren en rapporteren
Geïntegreerd werken met de vaardigheden
Instructie geven en uitvoeren
Semantiek week 7.
Een instructie schrijven
Agressie op de werkvloer
taal speelt een rol in alle vakken
Autisme in de klas Kijken naar gedrag 12/26/2018.
Deze les: -1.1 afmaken -lezen 1.2 -maken 1.2 tot en met opdracht 8
Hoofdstuk 1 Taal en taalonderwijs
Communicatie 7e les.
week 2 Pragmatiek + conversatieanalyse
Inleiding.
Van alle markten thuis Perron 1 – les 1.
collegeweek 1 Conversatieanalyse en pragmatiek
Groep 2 Begrijpend luisteren
Taal en Theorie les 3.4 Wat kan er misgaan bij het spreken, verstaan en lezen? Het proces van spreken Het proces van verstaan Afasie Dyslexie.
Presentatie VMBO 1&2.
Is ons taalvermogen genetisch bepaald?
Observeren, rapporteren
Succescriteria voor Spreekvaardigheid
Hoe is menselijke taal ontstaan?
Engels Compenseren strategieën Compenserende strategieën
Nederlands 1.1h. Je kunt informatie opzoeken
Frans Interactie-strategieën Interactie
Transcript van de presentatie:

TAAL & THEORIE 3.3 Het spreken en begrijpen van taal

TAALBESCHRIJVINGSNIVEAUS Semantiek betekenisLeer Morfologie woordvorming Fonologie klankleer Syntaxis Grammaticale constructies Pragmatiek taalgebruik in interactie Lexicologie woordenschat

POETSVROUW WERKSTER HUISHOUDELIJKE HULP INTERIEURVERZORGSTER

HAND-OUT Maak de opdrachten A t/m F (C niet) in tweetallen

Prescriptieve en descriptieve taalregels Descriptief: beschrijven, inventariseren en systematiseren van taalgebruik en regels. Geen waardeoordeel, maar waarnemingen. Onbewust Prescriptief: voorschriften/regels voor een juist taalgebruik (Standaardnederlands). Bewust

Spreek uit Tandpasta asbak aanbieding Assimilatie Hij heeft te veel gegeten. Kom maar binnen. Degeminatie Grond rob huid Auslautverhärtung Over welk onderdeel van de taalkunde zou dit gaan?

H. 14 Horen en verstaan Wat zegt de vrouw in dit geluidsfragment?

H. 14 Horen en verstaan Wat zegt de vrouw in dit geluidsfragment?

H. 14 Horen en verstaan Wat zegt de man in dit geluidsfragment?

H. 14 Horen en verstaan Wat zegt de man in dit geluidsfragment?

Competence en Performance COMPETENCE: het aangeboren taalvermogen dat in het brein aanwezig is. Taalregels die bij de geboorte aanwezig zijn. Noam Chomsky Performance (uitvoering): niet alle taalregels worden benut. Mensen gebruiken taal niet altijd volgens het grammaticale systeem; de zin niet afmaken, onderbroken worden etc.

Begripsstrategieën Mensen spreken niet in complete of grammaticale uitingen -> de performance is rommelig. We gebruiken strategieën om snel gesproken taal te kunnen interpreteren: Contexteffect: kijken naar de context Priming: werken met chunks Vooruitontleden: tijdens het lezen of luisteren de zin ontleden

Geef opvallende kenmerken van: Iemand die met een sterk Fries accent spreekt. En met een Gronings accent. En met een Limburgs accent. En met een Amsterdams accent. En met een plat Haags accent.