Pijn.

Slides:



Advertisements
Verwante presentaties
Regeling 4H.
Advertisements

Thema 18: Brainwave 18.2 en 18.3.
Bouw en functie van het zenuwstelsel
Impulsgeleiding Thema 5.
Stevigheid en Beweging
De hersenen en het zenuwstelsel.
Bouw en functie van het zenuwstelsel
Bouw en functie van het zenuwstelsel
Biologie 3de jaar DEEL 1: Organismen krijgen informatie over hun omgeving DEEL 2: Organismen reageren op prikkels uit hun omgeving DEEL 3: Organismen.
Quiz.
Thema 18: Brainwave 18.2 en 18.3.
Homeostase.
Gemaakt door: Nour, Fleur, Cheyenne, Robbie, Raphaël
o.a. bij deelname in het verkeer
Schooljaar 2010 – ASO-TSO Inleiding biologie.
Bouw en functie van het zenuwstelsel
Centrale Zenuw Stelsel
Thema 6: Regeling Basisstof 3
Thema 6: Regeling Basisstof 1 en 2
Bloed weefselvocht epitheel cel intern milieu extern milieu.
De weg die impulsen afleggen
Pijn.
ANZN 1e leerjaar - Les 21 - © Matthieu Berenbroek,
Zenuwstelsel Hormoonstelsel
Ontvanger prikkel = receptor Zenuwstelsel = conductor = geleider
Vragen Wat zijn impulsen? Wat zijn receptoren? Wat is een neuron?
Herhaling belangrijke punten EHBO
Onderdelen van de hersenen
Vragen Wat zijn impulsen? Wat zijn receptoren? Wat is een neuron?
en hyperpressie analyse bij patiënten met DM
Hoofdstuk 4 Waarnemen en reageren.
Thema 31 Zenuwstelsel en spieren
Het Perifere zenuwstelsel
Thema 4: Waarneming en Regeling
Bas 4 Natrium-Kalium pomp
REGELING LES 3. HERSENEN Bestaan uit: 1.Hersenstam 2.De grote hersenen 3.De kleine hersenen.
Chronische pijn ….. en dan?
Wat houdt dit in? Hoe lang houdt dit aan? Wat kan hier aan gedaan worden?
DE WEEK VAN DE PIJN 2016 “GEEF CHRONISCHE PIJN EEN GEZICHT“ 26 SEPTEMBER - 1 OKTOBER 2016.
Pijn in het Brein R. van Dongen “Klassieke” pijntheorie Moderne (re) pijntheorie Veranderingen bij CRPS Van theorie naar praktijk.
Thema 6 Regeling en waarneming B. Stof 3 Zenuwstelsel
Hoofdstuk 4 Paragraaf 1. Wat gaan we doen vandaag?  Bespreken paragraaf 1  Maken paragraaf 1.
Het zenuwstelsel Zorgt voor de coördinatie van activiteiten in weefsels en organen, vegetatieve en animale functies, de buitenwereld en onze gevoelens.
Hoofdstuk 4 Paragraaf 3: Het zenuwstelsel. Wat gaan we doen vandaag?  Bespreken paragraaf 3  Maken paragraaf 3.
Thema 6 Regeling en waarneming B. Stof 3 Zenuwstelsel Par Zenuwcellen en 31.4 Zenuwstelsel.
Het raadsel pijn Passchier, J. (2006). Pijn. In: A.A. Kaptein, R.A.M. Erdman, J.B. Prins, H.B.M. van de Wiel (redactie) Medische Psychologie. Bohn Stafleu.
Waarneming & Regeling 6 ©JasperOut.nl.
Leerdoelen zie pp Medische Kennis
Kennisblokken 1 t/m 3.
Welke functies zijn in het menselijk lichaam van direct levensbelang?
Hst. 2 Het zenuwstelsel.
Herhaling belangrijke punten EHBO
Neurologie Noorderpoort Medische Kennis (LF1 P2)
Cellulaire processen bij leren
“dokter het zit echt niet tussen mijn oren”
De werking van het zenuwstelsel.
Gemaakt door: Nour, Fleur, Cheyenne, Robbie, Raphaël
Kennisblokken 1 en 3.
Thema 6: Regeling.
Thema 6: Regeling Basisstof 1 en 2
zenuwstelsel prikkel Impuls impuls Hersenen CZ Zintuig zenuw zenuw
Regeling 3 VMBO - BB.
Rugpijn.
Rugpijn Lumbago.
Hoofdstuk 6. Afwijkend gedrag
Transcript van de presentatie:

Pijn

inleiding natuurlijk beschermingsmechanisme ↓ lichaam gewaarschuwd voor gevaar gepast reageren ⇓ OVERLEVEN

inleiding Acute pijn: duidelijke oorzaak bijv. pijn na een trauma Chronische pijn: niet altijd een duidelijke oorzaak aanwezig > 3 maanden 20% van de bevolking b.v. chronische hoofdpijn

ontstaan van pijn

JR: afbeelding moet nagetekend worden. Neurone = zenuwcel

JR: vertaling van de labels: excitement/ voltage = prikkelbaarheid/ voltage sensors opening = poorten gaan open more sensors opening = meer poorten gaan open action potential (the message) = de gevaarboodschap the ‘all or none’ point = het punt van alles of niets Critical level of excitement = de prikkeldrempel

Lesion = letsel Dorsal root ganglion neuron = zenuwcel die via de achteringang naar het ruggenmerg gaat Spinal cord = ruggenmerg

= sleutelslotmechanisme. Perifere zenuwvezel scheidt chemische stoffen af i.d. synaptische spleet (= tussen einde zenuwvezel en de naburige zenuwvezel). = sleutelslotmechanisme. Inhibiting chemicals (happy hormones) = pijndempende stiffen From the brain = afkomstig uit de hersenen To the brain = naar de hersenen toe Sensors = sensoren Excitatory chemicals = versterkende stoffen Messages from the tissues = boodschappen vanuit de weefsels Synapse = synapsis

De intensiteit van de doorgegeven prikkel kan beïnvloed worden door boodschapperstoffen vanuit de hersenen en uit andere zenuwvezels. Deze boodschapperstoffen werken als een volumeknop → kunnen signaal versterken/verzwakken. Het lichaam beschikt over een sterk intern pijncontrolesysteem = 60x sterker dan eender welk medicament. Voorbeeld: afzwakken + versterken pijn.

ontstaan van pijn SCHADE ≠ GELIJK AAN PIJN PIJN ≠ IS NIET GELIJK AAN SCHADE Pijn zonder schade is mogelijk:

achteringang ruggenmerg PIJN hersenen zenuwbanen vanuit hersenen zenuwbanen naar hersenen toe achteringang ruggenmerg doorsnede van ruggenmerg beschadiging zenuw pijnsensoren

ontstaan van pijn In de hersenen ligt de thalamus = centraal pijnregelsysteem Als een pijnprikkel vanuit het RM + thalamus sterk genoeg is bereikt het de hersenschors Hersenschors = bewust worden v.d. pijn → auw doet pijn = pijngewaarwording

chronische pijn

Aanpassing = ionenpoort langer open houden en # receptoren↑. Neurone = zenuwcel Aanpassing = ionenpoort langer open houden en # receptoren↑.

het pijnprogramma in de hersenen

achteringang ruggenmerg PIJN hersenen zenuwbanen vanuit hersenen zenuwbanen naar hersenen toe achteringang ruggenmerg doorsnede van ruggenmerg beschadiging zenuw pijnsensoren

waarom bij u? afhankelijk van: mate van beschadiging bijv. beenbreuk versus gescheurde nagel 2) aanleg 3) manier van omgaan met klachten  hier zelf invloed op uitoefenen!

hoe kan ik dit in mijn leven toepassen? probeer minder te piekeren over uw pijn bedenk wat uw pijnklachten provoceert probeer uw aandacht af te leiden van de pijn probeer te gaan bewegen voorkom negatieve gedachten en stress! ….

schriftelijke uitleg lees het thuis rustig na noteer vragen / onduidelijkheden en stel die de volgende keer